Rusko ve Lvově zasáhlo sklad paliv i opravnu techniky. Zelenskyj žádá od Západu těžké zbraně

Starosta Mariupolu: Okupanti chtějí vymazat město i jeho obyvatele ze zemského povrchu

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková okupační vojska obvinila, že násilně odvážejí Ukrajince do Ruska. Násilné „evakuace“ lidí se podle ní týkají i Mariupolu. Řekla, že okupanti odsud takto zřejmě vyvezli už na 40 tisíc lidí. Podle Vereščukové se z Mariupolu musí evakuovat přes sto tisíc lidí. Před ruskou invazí město mělo kolem 430 tisíc obyvatel.

Kyjev si opakovaně stěžuje, že ruské síly i palbou brání evakuaci civilistů z obklíčených měst a obcí, včetně Mariupolu, směrem do Ukrajiny a snaží se lidi vyvážet do Ruska.

„Nad městem vlaje ukrajinská vlajka. Dnes město Mariupol zůstává ukrajinským městem,“ prohlásil jeho starosta Vadym Bojčenko. Poukázal na to, že Mariupol je v obklíčení od pátého dne zahájení ruské invaze a líté boje o něj dál pokračují. Dodal, že ruská armáda nepřišla Mariupol „osvobodit“, ale vymazat ze zemského povrchu i s jeho obyvateli.

Některé okrajové části města podle starosty sice Rusové ovládli a obklíčení se stahuje, ale centrum stále kontrolují ukrajinské ozbrojené síly. Rozhovor Bojčenko poskytl v 30. den ruské agrese, tedy už v pátek. Ruské síly ale během víkendu zatím úplné ovládnutí Mariupolu neohlásily.

Brokovnicemi rakety nesestřelíme, žádá Zelenskyj o stíhačky a tanky

„Ukrajina nemůže sestřelovat ruské rakety brokovnicemi a kulomety,“ apeloval Zelenskyj ve videu publikovaném krátce před sobotní půlnocí. Vedle letadel a tanků Zelenskyj žádal o systémy protiraketové obrany a střely použitelné proti lodím.

„Naši partneři to všechno mají, leží to v jejich skladech pokryté prachem,“ řekl prezident. Ukrajina podle něj potřebuje pouhé jedno procento vybavení NATO. „Nežádali jsme o víc. Ani teď nežádáme o víc. A čekáme na to už 31 dní,“ prohlásil Zelenskyj s odkazem na počet dní od začátku ruské invaze.

Zelenskyj již dříve požádal polského prezidenta Andrzeje Dudu o těžké zbraně. Varoval, že bez dodávek od spojenců pro Ukrajinu hrozí Pobaltí, Polsku, Slovensku a celé východní Evropě střet s Ruskem.

V sobotu fungovaly humanitární koridory

První víkendový den se z obklíčených ukrajinských měst podařilo evakuovat 5208 civilistů. Podle vicepremiérky Iryny Vereščukové fungovalo všech deset dohodnutých humanitárních koridorů.

Z obléhaného Mariupolu se do bezpečí v Záporoží, které je v ukrajinských rukou, podle vicepremiérky dostaly čtyři tisícovky lidí. Další stovky Ukrajinců se podařilo evakuovat z ohrožených měst a obcí v Kyjevské oblasti. Během evakuace bylo do postižených měst převezeno 80 tun humanitární pomoci.

Stáhne-li se Rusko, Londýn zruší sankce

Británie je podle tamní ministryně zahraničí Liz Trussové připravena zrušit sankce uvalené na ruské oligarchy, pokud se ruská invazní vojska stáhnou z Ukrajiny a nedopustí se žádné další agrese.

„Víme, že Rusko podepsalo několik dohod, které prostě nedodržuje,“ cituje Trussovou Sunday Telegraph. „Tyto sankce by měly padnout pouze v případě úplného příměří a stažení, ale také po přijetí závazku, že nedojde k další agresi. A je zde také možnost sankce obnovit, pokud by v budoucnu došlo k další agresi. To je skutečná páka, kterou lze podle mého názoru použít,“ míní ministryně.

Na britském sankčním seznamu je už přes tisíc subjektů. Britská vláda uvádí, že dosud uvalila sankce na banky s celkovými aktivy 500 miliard liber (14,7 bilionů korun) a na oligarchy a jejich rodinné příslušníky s čistým jměním přesahujícím 150 miliard liber.

Podle Kyjeva zemřelo od počátku invaze dvanáct novinářů

Od začátku války bylo podle v sobotu zveřejněných údajů ukrajinské generální prokuratury zabito dvanáct novinářů a dalších deset jich bylo zraněno. Celkem 56 zástupců médií bylo podle ukrajinských vyšetřovatelů vystaveno trestným činům ze strany ruských invazních sil, z toho 15 bylo cizinců a mezi nimi i dva občané České republiky.

Ukrajinský Institut masových informací (IMI) v této souvislosti připomněl střelbu na automobil se dvěma reportéry českého serveru Voxpot na počátku března. IMI ve své vlastní statistice píše o pěti zabitých novinářích, šesti unesených nebo zadržovaných a jednom pohřešovaném.

zdroj: ČT24 Zprávy