Samsung postaví v Texasu továrnu na mikročipy za sedmnáct miliard dolarů

„Toto je největší přímá zahraniční investice, jaká kdy ve státu Texas byla,“ řekl Abbott.

Samsung původně naznačil, že jako místo pro svou plánovanou továrnu zvažuje město Austin v Texasu nebo New York. V Austinu již jedno zařízení na výrobu čipů má, funguje tam od konce devadesátých let. Většina produkce čipů firmy však sídlí v Asii.

Na celém světě v poslední době panuje nedostatek mikročipů, který se jednak neblaze podepisuje na světové ekonomice, a jednak pro USA představuje národně-bezpečnostní problém, píše agentura AP. Americké společnosti jsou totiž závislé na dodávkách čipů ze zahraničí, zejména z Tchaj-wanu. Ten chce dlouhodobě ovládnout Čína, jež vůči němu v poslední době vystupuje stále agresivněji.

Nová továrna by měla vyrábět vysoce pokročilé čipy

Jihokorejský obr plánuje v nové továrně vyrábět vysoce pokročilé čipy používané například v oblasti sítí 5G či umělé inteligence. Chce s její pomocí rovněž „posílit odolnost dodavatelských řetězců“.

Samsung získal od Texasu řadu pobídek, například bude mít sníženou daň z nemovitosti v prvních deseti letech provozu továrny o téměř 93 procent. Dostal rovněž grant z texaského investičního fondu v hodnotě 27 milionů dolarů (613 milionů korun).

Nedostatek čipů vyvolal zájem o zahájení jejich výroby i v jiných zemích. Evropská komise například tento měsíc uvedla, že plánuje schválit finance na podporu produkce polovodičů na území sedmadvacítky.

zdroj: ČT24 Zprávy