Schillerová bude jednat o rozpočtu ministerstva práce a Akademie věd

Zpráva ČTK: O podobě rozpočtu ministerstva práce na příští rok se dnes spolu chystají jednat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD). Ta chce pro svůj úřad proti původnímu návrhu získat víc peněz. ČTK řekla, že bude usilovat o posílení sumy na sociální služby. Kolik navíc bude celkem chtít, ale nepřiblížila. Připravovaný rozpočet zatím nepočítá s navýšením přídavků na děti či odměn pěstounů. Chybí tak několik miliard. Schillerová dnes bude o rozpočtu jednat také s předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou.

Vláda musí návrh státního rozpočtu poslat Sněmovně do konce září. Začátkem října budou parlamentní volby. O podobě státní pokladny tak budou rozhodovat až noví poslanci. Dá se předpokládat, že rozpočet ještě výrazně pozmění.

Podle prvního návrhu by ministerstvo práce mělo příští rok vydat 741,6 miliardy korun, tedy o 27,1 miliardy víc než letos. Většinu výdajů tvoří takzvané výdaje mandatorní. Resort je tedy musí ze zákona vyplatit. Příjmy se mají meziročně zvednout o 5,9 miliardy na 558 miliard korun.

Největší položku v resortním rozpočtu tvoří penze. Na ně by mělo ministerstvo příští rok mít zhruba 533,7 miliardy korun, tedy asi o 30,9 miliardy víc než letos. Kolem 20 miliard je potřeba na zákonnou valorizaci a zbývajících asi 10,6 miliardy na přidání dalších 300 korun měsíčně. Suma pro pěstouny a na dávky státní sociální podpory má být naopak proti letošku o 1,5 miliardy nižší, činit má 50,5 miliardy. Dětské přídavky i odměny pěstounům se od ledna zvednou. Přibydou i další výdaje.

Jednání o rozpočtu dnes ministryni financí čeká také s předsedkyní Akademie věd ČR. Zástupci akademické sféry v červnu označili za krátkozraký návrh ministerstva financí, podle kterého by se měly příští rok snížit výdaje na vědu proti letošku o 3,6 procenta na 36,1 miliardy. Snížení rozpočtu podle kritiků oslabí možnosti výzkumu a může zvýšit odliv talentovaných vědců do ciziny. Zástupci České konference rektorů v červenci uvedli, že naopak požadují navýšení rozpočtu na vědu ze současných 37,5 na 39,35 miliardy, jak navrhla Rada vlády pro vědu a výzkum.

Vláda počítá pro příští rok s celkovým schodkem 390 miliard korun. Podle ekonomů je deficit příliš vysoký a zadlužování Česka patří k nejrychlejším v EU. Návrh rozpočtu kritizuje i opozice.