Šéf civilní rozvědky Mlejnek rezignuje

Petr Mlejnek v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) stanul na začátku července. Na začátku srpna informoval server Seznam Zprávy o jeho stycích s lobbistou Michalem Redlem, který čelí obvinění v kauze Dozimetr, případu údajné korupce v pražském dopravním podniku. Spolu s ním je obviněný i Petr Hlubuček ze STAN, což vrhlo pochyby i na ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana, který se Mlejnkova angažmá opakovaně zastával.

Situaci již řadu týdnů kritizuje opozice, která primárně kvůli ní vyvolala i hlasování o vyslovení nedůvěry vládě; mimořádná schůze dolní komory proběhne ve čtvrtek. Mlejnkovými kontakty se zabýval i bezpečnostní výbor a vláda, dosavadní jednotu kabinetu nicméně v neděli relativizovali Piráti, kteří vyzvali k Mlejnkově výměně.

RAKUŠAN ROZHODNUTÍ LITUJE
Nyní šéf ÚZSI z funkce odchází sám. Informaci o své rezignaci potvrdil webu Lidovky.cz. „Ano je (to pravda),“ napsal. V minulosti uvedl, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. Mlejnek popřel, že by podnikateli předával informace z bezpečnostního prostředí.

Ministr Rakušan uvedl, že ho Mlejnkovo aktuální rozhodnutí mrzí; měl podle něj předpoklady, aby svou funkci vykonával dobře. „Musel být pod extrémním tlakem, lidsky jeho rezignaci rozumím. Vláda se za něj postavila, vycházím z toho, že rezignace byla čistě jeho rozhodnutím,“ komentoval odchod šéfa civilní rozvědky ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN).