Šéf civilní rozvědky se stýkal s obviněným Redlem. Rakušan o tom věděl, píší Seznam Zprávy

„Ano, známe se od roku 2012,“ sdělil serveru o Redlovi nový šéf civilní rozvědky. „Jak a kdy jsme se seznámili, si nepamatuji. Potkával jsem se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně,“ uvedl.

V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. „Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem jeho prostřednictvím nezískal,“ tvrdí zpravodajec, kterého Rakušan jmenoval do funkce letos 8. července. Tedy několik týdnů po medializaci kauzy Dozimetr kolem pražského dopravního podniku.

[https://ct24.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/crop_280x185/public/images/2655801-p202001101104301.jpeg?itok=yLQKPnhl]„Panu ministrovi jsem řekl, že se s Redlem znám. Bylo to poté, co vypukla ta kauza, ještě před mým ustanovením,“ řekl k tomu serveru Mlejnek, který je bývalým vojákem a někdejším analytikem Vojenského zpravodajství.

POLICIE OD MLEJNKA CHTĚLA VYSVĚTLENÍ
Jeden z obviněných v kauze Dozimetr podle Seznam Zpráv vypověděl, že Redl získával citlivé informace právě přes Mlejnka. Nový šéf ÚZSI kvůli tomu před třemi týdny podával vysvětlení na policii. „Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce,“ sdělil k tomu Mlejnek.

„Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ prohlásil pro server Rakušan. „Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkouliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice,“ napsal později ve středu Rakušan na Twitteru.

Vyloučil, že by jméno kandidáta na šéfa ÚZSI konzultoval s exministrem školství Petrem Gazdíkem či europoslancem Stanislavem Polčákem, tedy se stranickými kolegy, kteří kvůli známosti s Redlem museli opustit některé své funkce.

Jedním z obviněných v kauze Dozimetr je vedla Redla i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN). Podle policie byl součástí organizované skupiny, která systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.