Senát by mohl zlepšit ochranu klientů na trhu s energiemi

Zpráva ČTK: Senátoři dnes mají dokončit schvalování novely, jejímž cílem je zlepšit ochranu klientů na trhu s energiemi. Na programu schůze je také úvodní kolo projednávání návrhu skupiny senátorů na vyhlášení Dne odchodu okupačních vojsk, kterým by se mohl stát 26. červen. Senátoři se mají seznámit rovněž se stavem příprav na české předsednictví EU.

Novelu, která má více ochránit spotřebitele před nekalými praktikami některých obchodníků s energiemi, Senát začal projednávat před týdnem. Předloha zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií a zprostředkovatelskou činnost v energetice jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Ve sněmovní verzi novely nemusí mít zprostředkovatelskou licenci společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají dodavatelé. Senát by na návrh svého předsedy Miloše Vystrčila (ODS) mohl i pro tyto společnosti zavést povinnost mít licenci. Chce, aby se všem subjektům na trhu měřilo stejně a všichni zprostředkovatelé byli pod dozorem regulátora.