Senát se k zákonům od předvolební Sněmovny sejde po skončení jejího mandátu

Zpráva ČTK: Senát se k posledním zákonům, které schválila nynější Sněmovna, sejde až po skončení mandátu současných poslanců. Pokud některou z norem upraví nebo zamítne, Sněmovna už o nich nebude moci rozhodnout, a zákony tak nebudou přijaty. Schůze horní komory se uskuteční od 26. října, uvedla dnes na dotaz ČTK senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Termín stanovil organizační výbor horní komory.

Poslanci během zářijové schůze schválili nepříliš konfliktní novely, s nimiž by senátoři nemuseli mít problém. Patří mezi ně vládní drážní novela, která má v zájmu prevence nehod na železnici zajistit větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Poslanecká požární novela, která má lépe zabezpečit pobytová zařízení sociálních služeb, vznikla v reakci na loňský tragický požár ve Vejprtech na Chomutovsku, při němž v domově pro mentálně postižené zahynulo osm lidí.

Nekonfrontační je i novela o státních symbolech, která se týká podoby úředního razítka, nebo přesun sídla státního oblastního archivu pro východní Čechy ze Zámrsku na Orlickoústecku do Hradce Králové. Bez potíží by Senát mohl schválit rovněž novelu týkající se platnosti stanoviska ministerstva životního prostředí k vlivům vybraných významných dopravních staveb na životní prostředí.

Diskusi v Senátu zřejmě vyvolá sociální novela, která má až o pětinu zvýšit úhrady za stravování pro klienty pobytových zařízení sociálních služeb. Nejistý je osud novely, podle níž by policisté a celníci měli dostat možnost řidičům kvůli dluhům za přestupky zabavit registrační značku.

Senát se zřejmě bude muset vypořádat také s vládním návrhem na zmrazení platů vrcholných politiků na následujících pět let, pokud s ním Sněmovna bude příští týden v úterý souhlasit. Schválit návrh zrychleně pár dní před volbami požadují vládní hnutí ANO a opoziční SPD.

Sněmovna v současném složení vzešla z voleb, které se uskutečnily 20. a 21. října 2017. Funkční období poslanců je čtyřleté. Letošní sněmovní volby budou 8. a 9. října.