Senátorský klub ODS a TOP 09: Plníme sliby. Občané ČR žijící v zahraničí budou moci volit korespondenčně

Senát právě schválil zákon o korespondenční volbě. V uplynulých obdobích Poslanecká sněmovna nebyla korespondenční volbě nakloněna a zákon tak nezískal potřebnou podporu. Senátoři ODS a TOP 09 dlouhodobě bojují za práva občanů ČR žijících v zahraničí a slíbili, že se k návrhu zákona vrátí hned po volbách. Dnes tak splnili svůj slib a zákon o korespondenční volbě byl schválen.

„Mám velkou radost ze schválení zákona o korespondenční volbě. Tento zákon neměl v posledních měsících podporu v Poslanecké sněmovně, a proto jsme slíbili, že se k projednání znovu vrátíme po volbách. Za práva našich občanů v zahraničí dlouhodobě bojujeme. Dnes získal návrh zákona o korespondenční volbě podporu napříč všemi senátorskými kluby a byl schválen,“ sděluje předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

„Zákon o korespondenční volbě byl právě schválen v Senátu. Věřím, že nová Sněmovna náš návrh podpoří. Naši občané, kteří žijí v zahraničí, nesmí mít omezena svá ústavní práva. Proto dnes Senát projednal návrh zákona o korespondenční volbě, který umožní volit i ze zahraničí komfortně a bez omezení. Je ostudné, že jsme byli jednou z posledních 5 zemí v EU, která korespondenční volbu neumožňovala. Odstraňujeme tak obrovský dluh vůči statisícům našich občanů, kteří v zahraničí studují, pracují, nebo dlouhodobě žijí. V moderní době je naprosto nepřijatelné, aby občané žijící v zahraničí museli ujet mnohdy stovky i tisíce kilometrů, aby se mohli voleb vůbec zúčastnit. Dnes tak plníme slib, který jsme našim občanům dali,“ říká první místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Tomáš Czernin.

Zdroj: https://www.ods.cz/clanek/21808-senatorsky-klub-ods-a-top-09-plnime-sliby-obcane-cr-zijici-v-zahranici-budou-moci-volit-korespondencne

Zdroj: www.ods.cz