Šest jihomoravských nemocnic požádalo o pomoc armády při zvládání covidu

Brno – Šest jihomoravských nemocnic, včetně velkých brněnských, už požádalo o pomoc armády při zvládání podzimní vlny pandemie koronaviru. Kraj osloví také dobrovolníky vyškolené Českým červeným křížem, zaznělo dnes po jednání krajského krizového štábu.

Zdravotníkům by mohli pomoci také dobrovolníci z řad policistů nebo studentky zdravotnických škol starší 18 let v rámci praxe. Pracovní povinnost mimo nouzový stav nařizovat nelze. S pomocí hasičů zatím krizový štáb nepočítá, jsou vytížení vlastními povinnostmi. Kraj také zatím podle hejtmana nezvažuje vyhlášení stavu nebezpečí.

Koronavirová situace na jižní Moravě se zhoršuje, nyní jsou nemocnice zaplněné zhruba z poloviny oproti nejhoršímu období na přelomu zimy a letošního jara. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) očekává, že během týdne či deseti dnů překročí počet pacientů hospitalizovaných s koronavirem na jižní Moravě tisícovou hranici. Oproti jaru je situace horší v tom, že začala také sezona ostatních respiračních onemocnění, řekl Grolich.

Jihomoravská hygienická stanice podle Grolicha zatím nepožádala krizový štáb o mimořádnou personální výpomoc s trasováním a dalšími souvisejícími činnostmi. Kraj nyní bude kromě navyšování kapacit lůžkové péče řešit posílení očkovacích míst. Někde už naráží na prostorový strop, nové očkovací centrum by mohlo vzniknout například ve Znojmě. Velmi užitečné je zapojení praktických lékařů, zdůraznil Grolich.

Podle hejtmana je otázkou, zda bude v příštích týdnech dostačovat kapacita odběrných míst a laboratoří, které zpracovávají PCR testy. Grolich uvedl, že ministerstvo zdravotnictví pokládá kapacitu za dostatečnou, on má spíše opačný názor. „Jak to je, ukáže až praxe,“ řekl Grolich.

Pandemie koronaviru propukla v ČR loni v březnu. Od té doby je k dnešku v Jihomoravském kraji 187.392 potvrzených případů. Vyléčilo se 162.992 lidí, naopak 3626 s nákazou zemřelo. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci na jižní Moravě dali lidem 1,429.587 dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Kraj má 1,2 milionu obyvatel.

zdroj: ČeskéNoviny.cz