Šest milionů lidí a nejvyšší budova Afriky. Egyptské úřady se začnou stěhovat do nové metropole

„Tady se buduje budoucnost Egypta. Bude to významné pro celý Blízký východ,“ říká viceprezident investorské společnosti Amir Karmel. Jedna z budov má být nejvyšší v Africe – skoro čtyři sta metrů nad povrchem (Iconic Tower).

Domácí média líčí projekt jako triumf prezidenta Sísího. Celková cena činí 60 miliard dolarů. Součástí Nové správní metropole má být letiště, školy, univerzity, nemocnice, ale hlavně obří rezidenční čtvrť pro šest milionů lidí.

„Toto je první fáze projektu bydlení pro státní zaměstnance v Nové správní metropoli, která zahrnuje 376 budov a 9024 jednotek,“ vysvětluje vedoucí úřadu městského rozvoje Ammar Mandour.

Město stojí necelých padesát kilometrů od současné metropole. Právě Káhiřanům slibuje klidnější prostředí, prodchnuté technologiemi. Nejmíň šest tisíc kamer k regulacii provozu i k hlášení podezřelých aktivit.

Podle jedněch západní standard, podle jiných hlavně nástroj, jak potírat možné příští protesty.

Tohle město nebude pro každého

Zatím jsou vidět hlavně dělnicí a jejich těžká práce. Zanedlouho tu má ale život ulehčit třeba jednotná aplikace pro komunikaci s úřady i nakupování. Tohle všechno ale mají kritici za elitní klub pro privilegované, který nebude kým naplnit. „Ceny bytů a domů přesahují možnosti většiny občanů. Pokud je cílem nové metropole ubytovat šest milionů lidí, o jakých lidech se tu vlastně bavíme?“ ptá se politolog Káhirské univerzity Mustafa Kalim al-Sajíd.

Dvoupokojový byt stojí v přepočtu přes milion korun. Ani desetinu z toho ale většina občanů nevydělá za rok. Vláda slibuje zahrnout i sociální bydlení, o detailech ale zatím mlčí. Mluvčí hlavní konstrukční firmy Chalíd al-Husejní vidí věci jednoduše: „Ten, kdo si bude moci dovolit v novém hlavním městě bydlet, tak může učinit. Kdo si to nebude moci dovolit, bydlet v něm nebude. To je zkrátka normální věc.“

Bude metropole samostatná, nebo ji pohltí Káhira?

Urbanisté ale dodávají, že dvacetimilionová Káhira může blízké město brzy pohltit a nechat splynout. I proto ho nechtějí srovnávat například s novou metropolí Brazílie.

O investice a vliv v Egyptě se zajímá i zahraničí. Centrální finanční čtvrť roste z velké části díky čínským penězům. Peking láká nejlidnatější africká země, její relativní stabilita i ochota budovat města. A to nejen na zelené louce, ale i ve vyprahlé poušti.

Velkorysý projekt má svá rizika

Historik architektury a publicista Zdeněk Lukeš ocenil velkorysost projektu, jehož součástí má být největší letiště i nejvyšší budova v Africe. Do budoucna se dokonce počítá s výstavbou nejvyšší budovy na světě, která má přesáhnout jeden tisíc metrů.

Zmínil však i rizika, kdy u takto velkého města pro miliony lidí hrozí, že bude převládat jen jedna funkce, například administrativní. K tomu, aby se tam lidé cítili dobře, by však měly fungovat i další funkce. Lukeš dodal, že u těcho projektů je možné čerpat poučení i pro nás. Jako příklad zmínil chystaný vznikl vládní čtvrti v pražských Letňanech.

zdroj: ČT24 Zprávy