Silné bouřky v hradeckém kraji lámaly stromy a zaplavovaly ulice

SILNÉ BOUŘKY V HRADECKÉM KRAJI LÁMALY STROMY A ZAPLAVOVALY ULICE
Silné bouřky v noci na dnešek v Královéhradeckém kraji působily škody hlavně v Novém Bydžově, Jaroměři a Náchodě a v okolí těchto měst. Hasiči odstraňovali spadlé stromy a čerpali vodu ze zatopených prostor. Na Náchodsku zastavil sesuv půdy nákladní vlak, nikomu se nic nestalo, informovala dnes ráno mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. První telefonáty v souvislosti se silnými bouřkami začalo dostávat krajské operační a informační středisku hasičů kolem 01:20.

„Lidé začali hlásit především spadlé stromy na komunikace a žádali o pomoc s čerpáním vody, která se často dostala až do domů a sklepů, bytových i nebytových prostor, většinou z ucpaných propustí. Ucpané kanalizační vpusti pak působily na některých místech zatopení ulic, tvořily se laguny,“ uvedla Götzová.

K 5:00 hasiči v kraji evidovali 31 technických pomocí souvisejících s bouřkou, v 11 případech odstraňovali spadlé stromy, na 12 místech čerpali vodu ze zatopených míst, ve zbytku případů čistili propustky nebo odstraňovali jiné nebezpečné stavy související s působením bouřek.

„Profesionální a dobrovolné jednotky zasahovaly v 23 případech na Náchodsku, osm událostí evidovali přímo Novém Bydžově. V Novém Bydžově hasiči především čerpali vodu ze zatopených suterénních prostor a pomáhali s čištěním ucpaných propustí, kvůli kterým zůstávala voda v ulicích. Dá se očekávat, že během ranních hodin ještě nějaké události přibydou, některé se mohou objevit až s denním světlem,“ uvedla mluvčí.

V Jaroměři se dostala voda například do šaten divadla. V dalších několika případech odstranili hasiči stromy z komunikací, v ulici Na Valech spadl strom na dvě osobní vozidla, nikdo nebyl zraněn. „Na náměstí Československé armády pomohli jaroměřští hasiči i s výškovou technikou zabezpečit uvolněné tašky ze střechy, aby nedošlo k jejich pádu na zem,“ uvedla Götzová..

V Náchodě v Nerudově ulici se dostala voda sklepů v několika vchodech bytového domu. Kvůli ucpaným kanálovým vpustím voda zatopila několik ulic, například Pekelskou nebo Na Skalce, voda se držela i v Plhovské ulici pod viaduktem.

„V Běloveské ulici pak odstranili hasiči část stromu, která spadla na zaparkované vozidlo. Kolem 5:00 zastavil nákladní vlak na trati u Vysokova sesuv půdy, událost je bez zranění. Železniční trať je nyní zastavena, místo si zabezpečí drážní jednotky Správy železnic,“ uvedla Götzová.

V Královéhradeckém kraji má být dnes zpočátku většinou oblačno, během dne postupně polojasno, k večeru až jasno. Nejvyšší denní teploty budou od 29 do 32 stupňů Celsia, na horách do 25 stupňů.

Autor: ČTK