Silvestrovské oslavy v Praze byly klidnější než před rokem

Praha – Silvestrovské oslavy v Praze byly klidnější než před rokem. Zdravotnickým záchranářům ubylo proti loňsku událostí zhruba o desetinu. Z centra odvezli do nemocnic 13 lidí, sedm úrazů bylo pyrotechnikou. Od ní bylo také 46 požárů, loni 55. Vyplývá to z informací zdravotnických záchranářů a hasičů na sociální síti X. Velmi klidný byl silvestrovský večer v Praze podle policie.

„Celkem jsme za noční zpracovali a realizovali 229 událostí, ve srovnání s loňským rokem byl počet o cca deset procent nižší,“ uvedli záchranáři na síti X. Pečovali o lidi se zdravotními potížemi nebo úrazy souvisejícími s požitím alkoholu, včetně těch způsobených napadením nebo pádem.

Na Václavském a Staroměstském náměstí záchranáři stejně jako před rokem, kdy oslavy konce roku označili za mírnější, ošetřili 28 lidí. Podobný jako na silvestra 2022 byl také počet odvezených do nemocnic a úrazů spojených s pyrotechnikou. „Celkově jsme zatím za noční službu řešili 45 případů, které více či méně souvisely s oslavami nového roku,“ napsali záchranáři na síti X kolem 04:30. Krátce po půlnoci uvedli, že jeden člověk s úrazem od zábavní pyrotechniky bude mít trvalé následky.

Požárů od zábavní pyrotechniky v hlavním městě proti předchozím letům ubylo. „Celkem jsme zasahovali u 71 událostí. Požárů, které souvisely se zábavní pyrotechnikou, bylo 46,“ uvedli hasiči na síti X. V předchozích dvou letech bylo takových požárů 55 a 57. Od pyrotechniky v Praze v noci na dnešek hořely křoviny, odpady a plastové kontejnery, napsal v tiskové zprávě hasičský mluvčí Martin Kavka.

„Škodu 5000 korun způsobil požár pyrotechniky a plastových dveří zahradního domku v Kolovratech. Škodu 100.000 korun způsobila pyrotechnika požárem okrasných travin na terase nebytového prostoru v ulici Nekázanka. Požár se tam rozšířil na celou terasu,“ doplnil mluvčí. Hasiči v noci vyjeli také k protékající vodě v bytě na Vinohradské ulici a vyprošťovali lidi uvízlé ve výtazích obytných domů.

„V tomto okamžiku za pražskou policii mohu říct, že se jedná o silvestrovský klidný večer, který jsme dlouhá léta nezažili,“ řekla ČTK po 01:00 mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Policisté podle ní zasahovali jen u několika potyček v horní i spodní části Václavského náměstí. „Omezili jsme na osobní svobodě celkem sedm osob,“ uvedla mluvčí. Za zakázané použití zábavní pyrotechniky v centru Prahy policisté podle Kropáčové lidem uložili několik desítek pokut. Jeden policista ve vrchní části Václavského náměstí od odpálené pyrotechniky utrpěl popáleninu.

Po oslavách příchodu nového roku přichází na řadu také pravidelný úklid pražských ulic. Technická správa komunikací (TSK) již dříve oznámila, že nejpozději ve 03:00 začnou stroje uklízet na Václavském náměstí, Hradčanském náměstí a na dalších klíčových místech. Úklid zajišťuje stovka lidí a 30 strojů. V případě, že nezačne sněžit, skončí hrubý úklid nejpozději v 10:00 a všechny komunikace budou dočištěny maximálně do 14:00, uvedla TSK.

ZÁCHRANÁŘI V LIBERECKÉM KRAJI MĚLI NA SILVESTRA PŘES 100 VÝJEZDŮ, POŽÁRŮ BYLO 11
Záchranáři v Libereckém kraji měli o silvestrovské noci přes 100 výjezdů, vážné zranění zřejmě neutrpěl nikdo. Hasiči likvidovali 11 menších požárů, z toho jeden na univerzitních kolejích v Liberci. ČTK o tom informovali mluvčí záchranné služby a hasičů.

„Byla to jedna z náročnějších nočních směn i oproti loňskému silvestru,“ řekl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Zranění od zábavní pyrotechniky utrpělo pět lidí. „Jednalo se hned o první úrazy, které byly po půlnoci,“ uvedl Georgiev. Zhruba v deseti případech vyjeli záchranáři ke zraněným lidem pod vlivem alkoholu. „Potom jsme samozřejmě museli řešit i opilost, a to třikrát. Bylo i hodně napadení, asi osm nebo devět případů,“ dodal mluvčí záchranné služby.

Pro hasiče byl tento silvestr obdobně náročný jako předchozí. Před rokem za silvestrovskou noc likvidovali devět menších požárů, tentokrát 11. „Většinou šlo o požáry malého rozsahu ve venkovním prostředí a v jednom případě o zahoření pánvičky v Harcově na univerzitních kolejích,“ řekla ČTK zastupující mluvčí hasičů Petra Knížková. Ani tam ale nešlo o nic vážného. „Bylo to uhašeno ještě před příjezdem našich jednotek,“ dodala Knížková. Požár na univerzitních kolejích byl hasičům nahlášen kolem 04:00. První dnešní výjezd měli hasiči v 00:18 v Semilech, v části Podmoklice, kde hořel plastový kontejner.

SILVESTROVSKÉ OSLAVY NA JIHU MORAVY SE OBEŠLY BEZ VĚTŠÍCH PROBLÉMŮ
Oslavy příchodu nového roku byly na jihu Moravy srovnatelné s předchozími roky. Mluvčí hasičů, záchranářů i policistů ČTK řekli, že počty výjezdů v noci odpovídaly průměru. Nejvíce problémů působili opilí lidé a zábavní pyrotechnika. Hlavní nápor případů přišel podle očekávání po půlnoci, žádné vážnější problémy ale nikde v kraji nebyly.

„Podle očekávání byla doba od půlnoci do 06:00 náročnější než v běžné dny, namísto obvyklých 30 až 40 výjezdů jsme měli 90 případů, což je ale obvyklý průměr silvestrovské noci. Byli jsme na náročnou noc připraveni, noční směna na dispečinku byla posílena o jednoho operátora, v Brně jsme přidali navíc jednu záchranářskou posádku a jednoho inspektora provozu,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Do půlnoci volali lidé záchrannou službu nejčastěji kvůli bolestem břicha po přejedení nebo dietní chybě i potížím spojeným s alkoholem, po půlnoci měla téměř polovina výjezdů souvislost s alkoholem, ať už šlo o otravu, úrazy v opilosti, nebo úrazy při rvačkách a řezné rány od skla.

Záchranáři ošetřili několik pacientů, kteří se poranili při používání zábavní pyrotechniky, nejčastěji šlo o zranění rukou a obličeje.

Odpalování amatérských ohňostrojů zaměstnalo od půlnoci také hasiče, kteří od 20:00 do 04:00 zasahovali ve 24 případech, z toho u 17 požárů. „Průměr z předchozích let je 19 případů, šlo tedy o průměrnou silvestrovskou noc, nejčastěji šlo o požáry odpadu, kontejnerů či popelnic nebo krabic od zábavní pyrotechniky. Škody jsou v desítkách tisíc, převážně na popelnicích a kontejnerech,“ uvedl mluvčí hasičů Jan Dvořák.

Policisté mezi 20:00 a půlnocí vyjížděli v kraji ke 40 ohlášeným případům, od půlnoci do 06:30 to bylo 124 případů, což je zcela srovnatelné s loňským rokem. „Od začátku večera šlo hlavně o stížnosti na zábavní pyrotechniku nebo stížnosti na hluk, po půlnoci přibylo výjezdů, které měly souvislost s alkoholem – ať už šlo o opilé lidi v silnici, agresivní opilce napadající spolucestující v hromadné dopravě i jinde nebo šarvátky lidí posilněných alkoholem,“ uvedl mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka.

Podobně rušnou noc bez vážnějších potíží prožili i brněnští strážníci, lidé je volali se stížnostmi na zábavní pyrotechniku, pomáhali i s převozem opilých lidí na záchytnou stanici.

SILVESTROVSKÁ NOC BYLA NA VYSOČINĚ KLIDNÁ, HASIČI MĚLI JEN NĚKOLIK VÝJEZDŮ
Silvestrovská noc byla podle policie na Vysočině klidná, nemusela řešit žádný problém se zábavní pyrotechnikou ani jinou mimořádnou událost. Hasiči vyjížděli od nedělního večera do dnešního rána k šesti požárům odpadů, trávy či krabic od pyrotechniky, vyplývá to z přehledu jejich zásahů.

„Silvestrovská noc a novoroční ráno byly pro policisty na Vysočině mimořádně klidné. Na integrované operační středisko jsme za čtyřiadvacetihodinovou službu přijali celkem 82 oznámení, což je výrazně méně než v minulosti,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Dopravních nehod evidovala policie osm, jen lehce se při nich zranil jeden člověk. V neděli odpoledne museli policisté začít pátrat po šestatřicetiletém pacientovi jihlavské psychiatrické nemocnice. Nevrátil se z procházky po nemocničním areálu, bez léků může být nebezpečný sobě i okolí. „Pátrání je zatím negativní,“ uvedla dnes Čírtková.

Hasiči likvidovali několik požárů kontejnerů na odpad, hořely v Humpolci nebo Havlíčkově Brodě. Vedle drobných požárů vyjížděli také kvůli vyproštění auta uvízlého v příkopu nebo kvůli úklidu olejové skvrny ze silnice. „Prvním letošním zásahem byl zásah u požáru krabice se zábavní pyrotechnikou v ulici Husova v Moravských Budějovicích, ke kterému jsme vyjížděli po 00:30,“ uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

HASIČI V PARDUBICKÉM KRAJI NA SILVESTRA ZASAHOVALI HLAVNĚ U POŽÁRŮ
Hasiči v Pardubickém kraji v souvislosti se silvestrovskými oslavami vyjížděli hlavně k požárům. V době kolem silvestrovské půlnoci zasahovali u pěti požárů. Ve třech případech šlo o požár kontejneru s odpadem, ve dvou případech hořely keře a strom, uvedl na webu mluvčí Miroslav Polák.

Hasiči dostali nahlášený také požár auta, ale šlo o planý poplach. „Po příjezdu na místo hasiči nalezli nastartovaný automobil ve kterém byl řidič pod vlivem alkoholu,“ uvedl Polák. Dále hasiči pomáhali s transportem pacienta, asistovali u ohňostroje a jednou otevírali uzavřené prostory.

Poslední den roku do 23:00 hasiči zasahovali u 27 událostí. Z toho bylo devět požárů. „V jednom případě hořely stromy, ve čtyřech případech škoda nepřesáhla 20.000 korun. Zbylé čtyři požáry byly bez škody. Dalších 13 událostí byly technické zásahy,“ uvedl Polák. Šlo podle něj o běžný počet zásahů jako v jiné sváteční dny.

HASIČI V HRADECKÉM KRAJI PO SILVESTROVSKÉ PŮLNOCI ZASAHOVALI U DEVÍTI POŽÁRŮ
Hasiči v Královéhradeckém kraji od silvestrovské půlnoci do dnešního rána zasahovali u devíti požárů způsobených zábavní pyrotechnikou. V Trutnově od pyrotechniky hořel zaparkovaný automobil, škoda činí 20.000 korun. Dále hasiči likvidovali požáry stromků, živých plotů, popelnic a zbytků pyrotechniky s celkovou škodou asi 10.000 korun, uvedl mluvčí hasičů Radek Mencl.

Celkem hasiči za neděli a prvních šest hodin Nového roku zaznamenali 32 událostí, což bylo o pět méně než ve stejném období před rokem.

Poslední den loňského roku hasiči v kraji vyjížděli k 20 událostem. „Šlo o tři požáry, tři dopravní nehody, 11 technických zásahů a tři plané poplachy. Požáry byly beze škody, při událostech bylo pět osob zraněno,“ uvedli hasiči. Předloni poslední den roku měli hasiči 21 výjezdů.

Na nádraží v Chlumci nad Cidlinou hasiči v neděli odpoledne pomáhali zachraňovat muže, který spadl do kolejiště pod přijíždějící vlak. Muž skončil v nemocnici. Vpodvečer hasiči u obce Čibuz na Hradecku vyprošťovali havarované auto z potoka.

STŘEDOČEŠTÍ HASIČI ZASAHOVALI OD PŮLNOCI U 17 POŽÁRŮ, MĚLI MÉNĚ VÝJEZDŮ NEŽ LONI
Silvestrovské oslavy ve středních Čechách patřily počtem událostí ke klidnějším a obešly se bez vážných následků. Hasiči od silvestrovského rána do dnešních 07:00 zasahovali u 66 událostí, před rokem vyjížděli ke 111 událostem. Od půlnoci letos zasahovali u 17 požárů, většinou popelnic a odpadu, po půlnoci vyjížděli do Řepova na Mladoboleslavsku, kde hořela garáž u domu. Záchranáři ošetřili tři lidi zraněné od zábavní pyrotechniky. ČTK to zjistila od mluvčích hasičů a záchranářů.

„Od půlnoci jsme zasahovali u 26 událostí, z toho 17 požárů, většinou šlo o popelnice a odpad, v jednom případě hořelo auto a v 00:22 byl hlášen požár garáže v Řepově na Mladoboleslavsku,“ řekl ČTK mluvčí hasičů Jan Sýkora. Dům byl podle něj zcela zakouřený, jeho polovina je nyní neobyvatelná. Loni hasiči vyjížděli za 24 hodin od silvestrovského do novoročního rána ke 111 událostem.

Jako poklidné hodnotí novoroční oslavy záchranáři. „Od sedmé hodiny večer jsme vyjížděli k 12 pacientům, kteří se zranili v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, ošetřili jsme tři pacienty zraněné od zábavní pyrotechniky a v péči jsme měli šest nezletilých pacientů s intoxikací alkoholem,“ uvedla mluvčí záchranné služby Monika Nováková. První výjezd v souvislosti se zábavní pyrotechnikou měla posádka z Kladna, 31letý muž si poranil zápěstí a ruku, po ošetření ho převezli do nemocnice v Kladně. Loni středočeští záchranáři za 12hodinovou směnu ošetřili osm pacientů se zraněním od pyrotechniky a 43 lidi s intoxikací alkoholem.

ZÁCHRANÁŘI V ÚSTECKÉM KRAJI VYJELI KE TŘEM LIDEM PORANĚNÝM PETARDAMI
Záchranáři v Ústeckém kraji hodnotí silvestrovskou noc jako velmi klidnou. Vyjeli ke třem pacientům s úrazy způsobenými zábavní pyrotechnikou. Dva dospělí utrpěli středně těžká zranění, nezletilá osoba se zranila vážně v obličeji. ČTK to dnes ráno řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

„Evidujeme přes dvě desítky úrazů způsobených alkoholem. Noc byla, co se týká těchto sledovaných parametrů klidná,“ doplnil mluvčí. Za celý den vyjeli záchranáři k 258 událostem. Od půlnoci do dnešních 07:20 vyrazili na pomoc dalším zhruba 100 pacientů. Jednalo se o infarkty, neurologické stavy a další běžné záležitosti, dodal Voleník.

Loni záchranáři na silvestra ošetřili 12 lidí, které poranila zábavní pyrotechnika. Vyjeli k několika desítkám lidí, kteří byli pod vlivem alkoholu.

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli během silvestrovské noci ke 42 událostem, většinou šlo o požáry odpadu a kontejnerů. V jednom případě zasahovali u požáru odpadu ve výtahové šachtě, likvidovali také požár pyrotechniky uložené v autě a zaznamenali i planý poplach. K ránu hasili dílnu v rodinném domě. Na sociální síti X o tom informoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Mezi 18:00 a 23:00 volali lidé hasiče ke 12 událostem. V sedmi případech šlo o požár odpadu a popelnic. Zasahovali také u požáru sazí v komíně. Večer byli v jednom případě přivoláni k otevření bytu.

Od půlnoci do 01:00 likvidovali deset požárů, které způsobila zábavní pyrotechnika. V devíti případech hasili volně ležící odpad a kontejnery, v jednom případě vzplála pyrotechnika v osobním autě.

Do 08:00 likvidovali 20 požárů, v 19 případech vzplály od pyrotechniky kontejnery a pohozený odpad. Zasahovali také u požáru dílny v rodinném domě v Roudníkách na Ústecku.

Předloni hasiči na silvestra vyjeli k 28 požárům. V 15 případech hořely popelnice a odpadkové kontejnery, devět událostí se týkalo požáru nahromaděného odpadu a na třech místech hořela tráva a keře. Požár tehdy zasáhl neobydlenou budovu u chomutovské nemocnice.

SILVESTROVSKÉ OSLAVY VE ZLÍNSKÉM KRAJI SE OBEŠLY BEZ ZÁVAŽNÝCH POTÍŽÍ
Silvestrovské oslavy ve Zlínském kraji se obešly bez závažných potíží. Policisté ani hasiči se nemuseli zabývat žádnou mimořádnou událostí. Na dotaz ČTK to dnes ráno uvedli policejní mluvčí Petr Jaroš a mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Policie od půlnoci přijala více než 60 oznámení. Jejich počet se však ve srovnání s nocemi ze silvestra na Nový rok v minulých letech nijak nevymyká, řekl po 07:30 policejní mluvčí. „Týkala se vesměs přestupkových jednání proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití. Sem tam někde hořely koše a kontejnery. Řešili jsme i podnapilé řidiče a podobně. Takové běžné silvestrovské věci,“ uvedl Jaroš.

Hasiči v regionu zaznamenali od půlnoci šest požárů. Čtyři z nich byly na Uherskohradišťsku, kde ve třech případech hořely popelnice a v jednom případě pařez. Na Kroměřížsku je zaměstnaly hořící auto a také krabice od pyrotechniky. „Na Zlínsku a Vsetínsku nevyjeli od půlnoci do ranních hodin ani jednou,“ sdělila dnes ČTK po 07:45 mluvčí hasičů. Všechny události se podle ní obešly bez zranění.

Autor: ČTK