Skoro dva tisíce vojáků a 700 vozidel. Českem projede zřejmě největší americký konvoj posledních let

Čeští vojáci se cvičení Saber Strike, které je součástí mezinárodního cvičení Defender Europe 2022, zúčastní při podpoře konvoje. Dvořáková upozornila, že rozsah cvičení i jeho termíny může změnit koronavirová epidemie.

„Přesuny všech proudů konvoje jsou plánovány ve večerních až brzkých ranních hodinách tak, aby se minimalizoval vliv na civilní silniční provoz,“ ujistila mluvčí české armády. „Všechny přesuny budou doprovázeny a zabezpečeny příslušníky Vojenské policie ve spolupráci s Policií České republiky a jsou koordinovány s dotčenými ministerstvy a samosprávami,“ doplnila.

Průjezd řešili kvůli covidu-19 i hygienici

Vzhledem k pandemii nemoci covid-19 budou podle ní při operaci dodržována i veškerá platná hygienická opatření. Přesuny amerických vojáků přes Česko podle armády schválili hygienici.

Konvoj bude Českem projíždět v rámci velkého cvičení Defender Europe 2022. Jde o jedno z největších cvičení, které se v Evropě konají. Podrobnosti o letošní podobě zatím NATO nezveřejnilo. Loni se ho zúčastnilo několik tisíc vojáků z téměř tří desítek zemí a trvalo několik týdnů. Zadáním bylo cvičit nasazení amerických sil o síle jedné divize z USA do Evropy a jejich přesun do východních členských zemí. Součástí byl i seskok několika tisíc výsadkářů v Pobaltí, Bulharsku a Rumunsku.

Česká republika se Defender Europe 2022 účastní právě svým podílem na přesunu amerických sil přes české území.

Vojáci a technika armády USA se přes Česko přesouvali v minulosti už několikrát. Velkou pozornost vyvolal například konvoj asi pěti set Američanů s více než stovkou vozidel, který projížděl Českem na jaře roku 2015 cestou ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků kritizujících Severoatlantickou alianci (NATO) a sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale nakonec americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců.

V dalších letech pak následovaly i početnější konvoje. Třeba v roce 2018 projelo Českou republikou dohromady asi čtyři sta vozidel a tisíc vojáků americké armády. Naposledy projíždělo loni v květnu a červnu Českem zhruba sedm set vojáků a 150 kusů techniky armády USA.

zdroj: ČT24 Zprávy