Skrytá krása středočeských parků: Kam můžete vyrazit nejen za jarní procházkou?

Počasí venku by se sice dalo zatím ještě označit spíše za aprílové, teploty ale mají konečně čím dál více stoupající tendenci, a spolu s nárůstem venkovních teplot také přibývá lidí, kteří se vydávají na nejrůznější výlety nejen po středních Čechách. Kromě typických turistických cílů, které můžete na svých toulkách navštívit, jsou zajímavou atrakcí také nejrůznější parky – o řadě z nich přitom ví jen překvapivě malé množství lidí.

Pohádkové zámecké parky

Krásné udržované parky lze často nalézt v okolí nejrůznějších zámků, kterých je ve středních Čechách opravdu požehnaně. Milovníci baroka si jistě přijdou na své v okolí zámku Jemniště, kde se rozkládá krásný udržovaný park s fontánkou a zajímavá naučná stezka. Vstup do zámeckého parku je zde sice zpoplatněn, můžete se ale těšit na velmi zajímavou a obohacující procházku. Pokud vás zajímá spíše gotika, jistě se vám bude líbit v parku konopišťského zámku. Kromě parku a zámku zde můžete navštívit také muzeum, zámek Konopiště také od 6. dubna pořídí večerní prohlídky s tematikou šlechtických zábav a slavností. Vděčnou atrakcí výletníků je také park, který je součástí zámku v Průhonicicích, a který se v 70. letech stal místem natáčení pohádkové Arabely. Park bývá obvykle otevřen do večerních hodin, o přesné otevírací době se můžete informovat na internetových stránkách.

Městské a další parky

Zajímavé parky naleznete nejen v bezprostředním okolí zámků. V Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku se můžete například projít okouzlujícím parkem u Masarykova náměstí, kde se můžete pokochat pohledem na řadu zajímavých stromů i rostlin nebo posedět na lavičce s pohledem na vodní fontánu, barokní kašnu či mariánský sloup. Fascinují vás precizně navržené malebné japonské zahrady? Za jejich krásou nemusíte nutně putovat až do daleké Asie. Stačí navštívit například středočeské Říčany, kde najdete jednu z největších japonských zahrad v Evropě. O její založení se zasloužil Petr Typlt, od roku 2013 je tato zahrada ve správě Jitky Valuchové a jejího otce Josefa. Díky péči Valuchových se můžete v japonské říčanské zahradě v Thomayerově ulici pokochat pohledem na charakteristická jezírka, pestrou paletu stromů i rostlin a mnoho dalšího. Vstup do zahrady je bezplatný, zahrada je otevřena od dubna, aktuality naleznete například na její facebookové stránce.

Park jaro

Zdroje obrázků: Pexels