Slovenská policie obvinila expremiéra Fica ze založení zločinecké skupiny

Kaliňáka, který byl v minulosti místopředsedou Ficovy strany Smer-sociální demokracie (Smer-SD) a který nyní pracuje jako advokát, elitní jednotka slovenské policie zadržela. Fico, který je nyní poslancem, podle Denníku N zadržen nebyl, protože k tomu je potřeba souhlas Národní rady.

Fico své stíhání označil za politickou mstu. Z vyjádření Ficova a Kaliňákova advokáta a informací médií vyplývá, že obvinění souvisí také s podezřením na diskreditaci politických oponentů Smeru-SD a bývalého prezidenta Andreje Kisky. „Jde o čistou politickou mstu, jde o čistý pokus zlikvidovat předsedu nejsilnější opoziční parlamentní strany,“ reagoval Fico na obvinění v prohlášení, které strana Smer-SD poskytla.

Fico: Jde o politický revanš

Ficův a Kaliňákův obhájce David Lindtner novinářům řekl, že podle obvinění stál expremiér na špici zločinecké skupiny. Poškozenými v případu jsou podle Lindtnera kromě jiných bývalý prezident Kiska, dále nynější ministr financí Igor Matovič či současný šéf sněmovny Boris Kollár. Podle listu Sme šlo o hledání „špíny“ na zmíněné politiky, jež před volbami v roce 2020 byli v opozici, Kiska se jako prezident zase vymezoval vůči Ficovi.

Exprezident dříve nařkl Fica z toho, že stojí za jeho stíháním v daňové kauze, ve které byl Kiska minulý týden obžalován. V roce 2016 zase Fico, který byl tehdy premiérem, zveřejnil neveřejné informace o podnikání Matoviče.

„Už jen seznam poškozených je důkazem nad důkazy, že jde o politický revanš. Jsem obviněn proto, že jsem nahlas hovořil o daňových podvodech Matoviče a Kisky,“ uvedl trojnásobný expremiér Fico.

Kariéra Kaliňáka

Policejní prezidium informovalo agenturu ČTK, že při několika akcích bylo obviněno více osob; policie zveřejnila iniciály jmen tří z nich, které se shodují se jmény a příjmeními Fica a Kaliňáka.

Kaliňák byl ve slovenské politice dlouholetým souputníkem Fica, mimo jiné strávil téměř deset let v křesle ministra vnitra, byl i místopředsedou vlády a také druhým mužem Smeru-SD. Za svou politickou dráhu ustál řadu afér, na všechny funkce (a nakonec i na poslanecký mandát) rezignoval až před čtyřmi lety po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, která se odehrála 21. února 2018.

V této věci už padly tři pravomocné rozsudky nad přímými pachateli, podnikatel Marian Kočner, který si podle prokuratury vraždu objednal, ani Alena Zsuzsová, jež podle obžaloby zločin zprostředkovala, zatím konečný verdikt nevyslechli.


List napsal, že případ souvisí s kauzou Očistec. Ta se týká podezření z korupce a ze zneužívání policie v době, kdy byl nyní opoziční Smer-SD u moci. Sociální demokraté odešli do opozice po porážce v parlamentních volbách před dvěma lety.

Vicepremiérka Remiášová obvinění Fica vítá

Podle Denníku N a veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska byl spolu s Kaliňákem a Ficem obviněn také advokát Marek Para, který je známým obhájcem kontroverzních osob a také svými kontakty s představiteli Smeru-SD.

„Konečně přišli na řadu ti, kdo jsou ve struktuře postavení nejvýše. Fico by se neměl skrývat za poslanecký mandát, a vzdát se ho,“ napsala na sociální sítí vicepremiérka Veronika Remišová.

Nynější slovenská vládní koalice si za jeden ze svých hlavních cílů stanovila potíraní korupce a očistu společnosti od nekalých praktik. Po posledních volbách byla v zemi při několika vlnách zatýkaní zadržena a obviněna řada bývalých vysokých úředníků, pracovníků justice včetně soudců, jakož i podnikatelů. Ve zmíněné kauze Očistec jsou stíháni kromě jiných bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a další někdejší ředitelé elitních policejních složek.

Vláda namísto chleba nabídla hry, komentoval obvinění Fica a zadržení Kaliňáka bývalý Ficův spolustraník a nyní předseda Hlasu Peter Pellegrini. Podle něho vládní koalice provádí „nechutné hry se spravedlností, za nimiž skrývá totální neschopnost vést stát.“ Informoval o tom Denník N.

zdroj: ČT24 Zprávy