Slovensko směřuje k rozpadu koalice, míní předseda sněmovny Kollár

„Richard Sulík podal demisi, a tím pádem si myslím, že je stav nezvratný. Pravděpodobně se po pondělí ocitneme v menšinové vládě,“ řekl v diskusním pořadu televize JOJ Kollár, který je také předsedou vládního hnutí Sme rodina.

SaS v červenci odstoupila od koaliční smlouvy a své setrvání v koalici podmínila tím, že Matovič odejde z vlády a že se čtyři strany původní koalice dohodnou do konce srpna na novém uspořádání vztahů. OĽaNO pak na poslední chvíli podmínilo rezignaci Matoviče tím, že tak učiní i Sulík a že SaS nejprve podpoří desítku opatření například v sociální, daňové a rozpočtové oblasti včetně rozdání stovek milionů eur lidem.

Sulík pak v reakci oznámil svou demisi a řekl, že o návrzích OĽaNO bude jeho strana jednat až po rezignaci Matoviče. Pro případ, že tak Matovič neučiní do pondělí, by demisi měli podat i další členové vlády za SaS, a to ministři zahraničí (Ivan Korčok), spravedlnosti (Mária Kolíková) a školství (Branislav Gröhling).

Nové ultimátum Matovič odmítl. „Já chci vidět splněných těch deset bodů. Když se deset bodů na pomoc lidem přijme, odejdu spolu s Richardem Sulíkem,“ řekl.

Nynější vládní krize na Slovensku je již druhou od parlamentních voleb konaných v roce 2020. Loni si SaS spolu s nejmenší vládní stranou Za lidi vymohly demisi Matoviče na funkci premiéra. SaS tehdy tvrdila, že Matovič není osobnostně, komunikačně ani manažersky schopen vést zemi. Novým premiérem se stal Matovičův stranický kolega Eduard Heger, spory a slovní výpady mezi SaS a Matovičem ale pokračovaly dál.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *