Sněmovna by mohla schvalovat zvýšení rodičovského příspěvku

Poslanci by dnes mohli schvalovat zvýšení rodičovského příspěvku. V závěrečném sněmovním kole je také například elektronizace matrik, úprava rozhodování o investičních pobídkách a ústavní volební novela. Tento návrh stanoví pevný termín pro komunální, krajské a senátní volby, a to na konec prvního říjnového týdne. Zajistí také větší stálost senátních volebních obvodů.

Aktuální program jednacího dne čítá celkem devět předloh, o jejichž podobě by měli poslanci hlasovat. Zřejmě nejsledovanější novela o rodičovské figuruje na posledním místě a není jisté, zda se zákonodárci k jejímu projednání dostanou.

Vláda navrhla růst příspěvku o 50.000 korun na 350.000 korun. Zvýšená částka se má týkat dětí narozených od začátku příštího roku. Snahy opozičních hnutí ANO a SPD o razantnější růst dávky až o 100.000 korun pravděpodobně neuspějí. Ve hře je ale také úprava trojice koaličních poslanců KDU-ČSL a STAN, podle které by se u dvojčat a vícerčat zvyšoval příspěvek o 100 procent místo o nynější polovinu.

Zavedení elektronizace matrik prostřednictvím jednotného informačního systému se předpokládá od roku 2027. Sněmovna by mohla k vládní novele připojit některé poslanecké úpravy. Jedna z nich předpokládá vzrůst některých matričních poplatků až na trojnásobek nynějších částek a zvýšení platby za ověření podpisu nebo otisku razítka na listině ze 30 korun na 50 korun.

Novela o investičních pobídkách zpřísňuje pravidla, stát má podporovat vesměs jen investice s vyšší přidanou hodnotou. Vláda by posuzovala jen ty investiční pobídky, které se budou týkat strategických projektů.

Na programu je také schvalování předlohy, která zruší Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře. Poslance čeká i hlasování o převodu rejstříku trestů pod ministerstvo spravedlnosti a o státních úhradách provozu jednotného informačního systému pro vrtulníky letecké záchranné služby.

Autor: ČTK