Sněmovna má dnes schvalovat snížení plateb za pojištěnce a zákaz plastů

ČTK/AP/Wilfredo Lee Praha – Poslanci se dnes opět sejdou, aby schválili především snížení plateb do zdravotnictví za pojištěnce státu a také zákaz některých jednorázových plastových výrobků. Schvalovat by měli i novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, která kromě jiného zavádí povinnost poskytovat informace o výši platů a odměn vysokých státních úředníků. Snížení plateb za státní pojištěnce vyvolává silný nesouhlas obou opozičních uskupení, ANO a SPD, které schvalování tohoto zákona minulý týden zablokovaly.

Zákaz jednorázových plastů se týká třeba příborů, talířů, brček, vatových tyčinek či tyček na uchycení balonků, nápojových kelímků z polystyrenu a výrobků z oxoplastu. Po zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba těchto výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. S návrhem zakázat jednorázové plasty přišla EU.

Vládní návrh novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění ve spojení poslaneckými úpravami předpokládá, že platby se po lednovém zvýšení od srpna sníží. Stát by tak odvedl za celý letošek do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni. Od roku 2024 má být zároveň zavedena automatická valorizace zdravotních plateb státu.

Poslanci by se také mohli ve druhém čtení zabývat novelou zákona o vnitrozemské plavbě. Hospodářský výbor do něj doporučil vložit návrh, který by umožnil vodákům plavit se po vybraných úsecích tuzemských řek s půl promile alkoholu v krvi bez hrozby pokuty.

Autor: ČTK