Sněmovna v předvolebním složení dneškem končí, opouští ji ČSSD a KSČM

Zpráva ČTK: Sněmovna v předvolebním složení dnes končí. Poslední den v roli poslanců stráví mimo jiné zástupci ČSSD a KSČM, kterým se v říjnových volbách nepodařilo v dolní parlamentní komoře udržet. S kanceláří předsedy Sněmovny se rozloučí Radek Vondráček (ANO). Do ustavující schůze Sněmovny v povolebním složení, která začne 8. listopadu, bude jedinou funkční parlamentní komorou Senát.

Poslanecký mandát ve volbách, které se konaly 9. a 10. října, obhajovalo 164 dosavadních členů dolní komory. Úspěšných bylo 99 z nich. Bezprostředně po volbách jich bylo 98, ale nově zvolený poslanec a zlínský hejtman Radim Holiš mandát přenechal současné poslankyni Margitě Balaštíkové (oba ANO). Mezi neúspěšné patřili předsedové ČSSD a KSČM Jan Hamáček a Vojtěch Filip, nebo Tomáš Hanzel (ČSSD) a Vojtěch Pikal (Piráti), kteří stejně jako Filip končí v rolích místopředsedů Sněmovny.

Mezi končící výrazné poslance patří někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), komunista Miroslav Grebeníček nebo bývalý šéf Trikolóry Václav Klaus mladší. Stejně tak končí Lubomír Volný z Volného bloku.

Stovka poslanců, kteří mandát neobhajovali nebo neobhájili, má nárok na odchodné, které může činit až pět jejich posledních měsíčních platů podle počtu odsloužených let. Odchodné bude moci Sněmovna vyplatit ze zákona po třech měsících od ukončení výkonu funkce, tedy nejdříve v lednu. V návrhu státního rozpočtu je na to vyčleněno 66,5 milionu korun, potřeba budou zhruba až dvě třetiny této sumy.

Základní měsíční plat poslance činí 90.800 korun, zvyšují ho příplatky za různé funkce. Nejvyšší odchodné tak mají dostat končící místopředsedové Sněmovny, a to 866.000 korun každý z řadových místopředsedů a Filip jako první místopředseda 912.500 korun.