Sněmovna zveřejní závěry komise k vyšetřování otravy Bečvy

ČTK: Praha – Poslanecká sněmovna dnes na svém webu zveřejní zjištění mimořádné komise poslanců k vyšetřování ekologické havárie na Bečvě. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky. Komise závěrečnou zprávu schválila v pátek. Před jejím publikováním členové komise nechtěli závěry předjímat, podle zpravodaje Petra Gazdíka (STAN) při zásahu na řece i při vyšetřování chybovala řada státních orgánů a institucí.

Rybáři věří, že zpráva přispěje ke změně legislativy. Kritizují, že bezprostředně po havárii odpovědné orgány vzájemně nekoordinovaly svou činnost a nebyl svolán krizový štáb. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se komise snaží o viníkovi rozhodovat místo policie a státního zastupitelství. „Už dopředu vědí, kdo za to může,“ uvedl v pátek.

Mezi podezřelými z úniku nebezpečných látek do řeky Bečvy se loni po havárii ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem. Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb, že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Policie letos v létě obvinila z otravy řeky Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku, vinu popírají. Vyšetřování začalo v pátek přezkoumávat Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/snemovna-zverejni-zavery-komise-k-vysetrovani-otravy-becvy/2092067