Sokolové šplhali na laně v Hranolové věži hradu Špilberk

ČTK/Zehl Igor Brno – Hranolová věž hradu Špilberk se dnes stala dějištěm nepříliš obvyklého klání. Sokol tu jako součást své akce Sokolgym 2022 uspořádal olympijský závod ve šplhu, a to hned v osmi kategoriích. Většina ze soutěžících šplhala na laně dlouhém 4,5 metru, v kategorii muži a masters bylo lano dokonce osmimetrové. „Vzhledem k tomu, že jsou závody součástí Sokolgym, chtěli jsme je uspořádat na nějakém méně obvyklém a atraktivním místě,“ řekla ČTK hlavní pořadatelka Sokolgym Ludmila Ryšavá.

Šplh na laně byl olympijskou disciplínou pouze čtyřikrát v moderní historii olympijských her. Dokonce v této disciplíně vybojoval první olympijské zlato pro Československo v roce 1924 Bedřich Šupčík, který působil v Sokolu Brno I. Zatím naposledy se na olympijských hrách šplhalo v roce 1932.

Po dlouhém období, kdy se nekonaly oficiální závody a šplh na laně byl pouze součástí školních osnov, zažívá tato sportovní disciplína renesanci od roku 1993. Čeští sokolové mají od loňského června dokonce světového rekordmana. Je jím Martin Vacek ze Sokola Libčice nad Vltavou, který na Velké ceně Nového Města nad Metují zdolal 14 metrů dlouhé lano v čase 13,13 sekundy.

Při dnešním klání, kde byl hojně zastoupen domovský Sokol Brno I, zdolal 4,5 metru dlouhé lano vítěz kategorie mladší žáci Josef Přikryl za 11,32 sekundy, vítězka v kategorii mladších žákyň Julie Najdekrová za 8,49 sekundy a mezi muži pak na osmimetrovém laně zvítězil Matěj Cigl s časem 5,13 sekundy.

Největší sokolská akce mezi jednotlivými všesokolskými slety Sokolgym se v Brně koná po celý víkend. Účastní se jej na tři tisícovky cvičenců z celého Česka a vyvrcholí v neděli průvodem centrem Brna a hromadnými skladbami na stadionu Sokola Brno I v Kounicové ulici.

Autor: ČTK