Soud by měl rozhodnout o návrhu žalobce na zabrání věcí v Březinově kauze

Olomoucký krajský soud by měl dnes rozhodnout o návrhu žalobce na zabrání věcí spjatých s obžalovanými z hlavní větvě takzvané lihové mafie. Jde o tři sklady lihu, ale i směnky, které byly zapsány na právnické osoby či rodinné příslušníky. Celková hodnota se pohybuje v desítkách milionů korun, obhajoba se zabráním věcí nesouhlasí. O návrhu soud rozhoduje po sedmi letech, čekal totiž na definitivní uzavření případu týkajícího se hlavních obžalovaných kolem šéfa mafie Radka Březiny.

Žalobce v návrhu požaduje zabrání tří areálů, a to v Olomouci-Holici, skladu v areálu firmy Morávia-Chem v Hrobicích na Zlínsku a areálu v Hájích u Duchcova, které byly ve vlastnictví třetích osob. Podle obžaloby jde o klíčové nástroje trestné činnosti, byla zde vybudována velmi nákladná skrytá podzemní úložiště lihu, která sloužila k daňové trestní činnosti. Žalobce Miroslav Stoklásek v návrhu žádá mimo jiné i o zabrání směnek vystavených ve prospěch bývalé Březinovy manželky Stanislavy.

Obhajoba se zabráním věci nesouhlasí, odkazuje například na procesní pochybení i na to, že se otázkou legalizace výnosů z trestné činnosti v této kauze stále zabývá zlínský soud a je potřeba vyčkat na jeho rozhodnutí.

V hlavní větvi lihové mafie bylo původně souzeno osm lidí. Šest z nich včetně Radka Březiny bylo pravomocně potrestáno v červnu 2017, případ zbylých dvou uzavřel vrchní soud až loni v červnu. Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Nejvyšší trest dostal Březina, za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun mu soud uložil 13 let vězení. Loni v červnu mu brněnský krajský soud tento trest nepravomocně zvýšil na 14 let a devět měsíců, podle rozsudku se v letech 2012 až 2014, když byl ve vazbě kvůli lihové kauze, pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků.

Autor: ČTK