Soud poslal do vazby cizince obviněného ze znásilnění a pokusu o vraždu dívky

„Viník musí být potrestán za svůj čin, a to v souladu s platnými právními předpisy České republiky,“ uvedla ambasáda na Facebooku. Podle neoficiálních informací může obviněnému mladíkovi hrozit u soudu až výjimečný trest.

Lidé na sociálních sítích volají po přísném trestu, píšou nenávistné komentáře a hovoří i o svolání demonstrace proti Ukrajincům. Před generalizací a rozdmýcháváním nesnášenlivosti kvůli národnosti útočníka varoval i Rakušan.

„Zavrženíhodný násilný čin, ke kterému došlo v Plzni, policie bezodkladně vyšetřuje, pachatel si už vyslechl obvinění. Doufám, že jeho oběť bude nakonec v pořádku. Ke generalizacím a rozdmýchávání nesnášenlivosti kvůli národnosti útočníka není důvod. Stejně jako násilí, které právem odsuzujeme, takové věci do civilizované společnosti nepatří,“ uvedl Rakušan.

Podle dostupných informací není na víkend žádný protest v Plzni oznámený. Policisté se informacemi o možné demonstraci či veřejném protestu zabývají a prověřují je. „Policie je připravena zajistit veřejný pořádek, bezpečnost a plynulost silniční dopravy a případně zjišťovat a řešit možná protiprávní jednání,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová.

Obviněný muž podle policie vylákal v úterý v noci dívku na procházku kolem řeky v části Lobzy v obvodu Doubravka. Podle neoficiálních informací jí je 15 let. „Jelikož se dívka s mužem po určitou dobu znala, souhlasila. Po chvíli změnil muž směr a nečekaně se vydal do nedalekého lesíku. Dívce svázal ruce, přelepil ústa a znásilnil ji.

Následně jí způsobil ještě řezné zranění a vyhrožoval smrtí. Pak dívku zabalil do pytle, shodil ze srázu do lesa a z místa odešel,“ popsala případ ve čtvrtek policie. Dívka podle ní předstírala smrt, což jí zřejmě zachránilo život. Po mužově odchodu se dostala z místa pryč a zavolala si zdravotnickou záchrannou službu.

OBVINĚNÝM JE CIZINEC
„Nad rámec již uvedeného můžeme z naší strany potvrdit, že obviněným je cizinec, který zde dlouhodobě žije. Stále platí, že názory jsou jedna věc a šíření nenávisti věc druhá. Nikomu to nepomůže. Nenávist je nepřijatelná a naší povinností je prošetřit všechny trestné činy,“ reagovala v pátek policie na ohlasy lidí.

„Dívky je mi obrovsky líto. Jako otec stejně staré dcery si ani nedokážu představit, jakým peklem musela projít. Takový čin nemá žádné ospravedlnění a ani ten nejtvrdší trest nebude pro pachatele dostatečný. Nedošlo jen k ublížení na zdraví, ale i k psychické újmě, kterou si dívka ponese celý život. Doufám, že bude silná a přes celou věc se v rámci možností co nejdříve překlene. Je na místě poděkovat Policii ČR a doufat, že spravedlnost si pachatele ještě najde. Myslím na celou rodinu,“ napsal Zarzycký.

Situaci ve městě podle svých slov nepodceňuje a intenzivně se jí zabývá. „Platí, že k případu přistupuji podle principu padni komu padni. Prosím všechny, nechme teď pracovat policii, která zadržela pachatele v jednotkách hodin a má mou plnou důvěru. Násilí neprospěje nikomu,“ zdůraznil.

Zdroj: ČT