Soud začne řešit žalobu Zemana na Stehlíkovou za výroky o jeho zdraví

SOUD ZAČNE ŘEŠIT ŽALOBU ZEMANA NA STEHLÍKOVOU ZA VÝROKY O JEHO ZDRAVÍ
Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (na snímku z 13. července (2017).ČTK/Doležal Michal Praha – Obvodní soud pro Prahu 3 dnes začne projednávat žalobu prezidenta Miloše Zemana na lékařku Džamilu Stehlíkovou kvůli jejím výrokům o jeho zdraví. Bývalá ministryně pro lidská práva zveřejnila loni v říjnu v souvislosti se Zemanovou hospitalizací mimo jiné to, že abstinování prezidenta v nemocnici vedla k náběhu na delirium tremens. Zmínila také těžce poškozený mozek nebo metabolický rozvrat kvůli alkoholické jaterní cirhóze.

Prezident už dříve vysoudil omluvu a 250.000 korun na bývalém radním Brna-střed Svatoplukovi Bartíkovi, který před minulými prezidentskými volbami napsal na sociální síti, že má Zeman rakovinu. Po Stehlíkové Hrad žádal v předžalobní výzvě omluvu a zaplacení milionu korun na účet Fondu ohrožených dětí. Stehlíková k žalobě řekla, že ji vnímá jako další zastrašovací a zastírací manévr prezidentské kanceláře. Soudní řízení pokládá za nejlepší cestu k odhalení pravdy o loňském dění na Hradě. Soud nicméně bude mít možnost provádět dokazování k prezidentovu zdravotnímu stavu s vyloučením veřejnosti.

Zeman byl loni na podzim dvakrát hospitalizován, přičemž napodruhé byl zpočátku ve vážném stavu na klinice intenzivní medicíny. Důvod pobytu v nemocnici Hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko poté naznačil, že jde o cirhózu jater.

Autor: ČTK