Soud zprostil obžaloby Janouška a další v kauze společnosti Chambon

Praha – Pražský městský soud dnes zprostil obžaloby podnikatele a lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi viněné v kauze neoprávněných úhrad pro společnost Chambon. Pětice podle státního zástupce podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažila. Všichni obžalovaní vinu u soudu odmítli. Rozhodnutí není pravomocné.

Podle předsedy trestního senátu Tomeho Frankiče nebylo jednání, kterého se obžalovaní dopustili, trestné.

Společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla podle státního zástupce Alexandra Dadama v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Státní zástupce kvůli tomu obžaloval lékařku Soňu Pekovou, doktora Tomáša Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu, ze který jim hrozilo až desetileté vězení.

Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, se podle obžaloby nechal ve společnosti formálně zaměstnat jako ekonomicko-právní poradce. Od června 2009 do ledna 2011 si nechal vyplatit 62,5 milionu korun. Je obžalován z podílnictví, protože si podle žalobce nechal posílat peníze z trestné činnosti.

Advokáti všech obžalovaných odmítli tvrzení, že se jejich klienti dopustili podvodu nebo jiného trestného činu. Mimo jiné upozornili na to, že se u soudu neprokázalo, že by pojišťovny byly uvedeny v omyl. Právníci se ohradili také proti tomu, že nyní pojišťovny žádají náhradu škody, podle nich totiž škoda nevznikla.

Janouškův obhájce Lukáš Trojan zase v závěrečné řeči uvedl, že se neprokázalo, že peníze, které si Janoušek nechal poslat, pocházely skutečně z trestné činnosti. I kdyby tomu tak však bylo, nemohl o tom Janoušek podle advokáta vědět.

Janoušek si nyní odpykává 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

 


zdroj: ČeskéNoviny.cz