Spalovna v Malešicích bude mimo provoz několik dnů, odpad půjde na skládky

Zpráva ČTK:  Spalovna v pražských Malešicích, kde ve středu hořela jedna z budov, bude mimo provoz několik dní až týden. Odpad se mezitím bude vozit na skládky okolo Prahy. V řádu dní by pak měly začít fungovat dvě ze čtyř linek spalovny, které běžný provoz zvládnou. ČTK to dnes řekl Radim Mana, mluvčí Pražských služeb, které zařízení provozují. Požár podle odhadu způsobil škodu v řádech nižších stovek milionů korun, příčina se zatím podle mluvčího vyšetřuje.

Požár v jedné z budov vznikl ve středu odpoledne, podle hasičů tam hořely rekonstruované technologie na čištění spalin. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil a hasiči ho za necelé dvě hodiny dostali pod kontrolu.

Spalovna má čtyři kotle, které v posledních letech postupně rekonstruuje. Mana řekl, že celková odstávka potrvá několik dní až týden, poté začnou fungovat první dva kotle. V tomto režimu už podle něj spalovna fungovala v době rekonstrukce. „Není to nic mimořádného, je to něco, na co jsme zvyklí,“ uvedl.

Po spuštění provozu budou kotle spalovat už navezený odpad, až poté začne zařízení přijímat nový. Mezitím budou popeláři odpadky odvážet na skládky v okolí metropole. „V okolí Prahy jsou tři nebo čtyři skládkovací zařízení, která máme domluvená,“ uvedl Mana.

Ve spalovně v Malešicích končí naprostá většina pražského odpadu. Provozují ji Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město.