Spolu a Piráti se STAN budou dnes pokračovat v diskusi o vládním programu

Zpráva ČTK: Další diskusí k programovým otázkám dnes bude pokračovat povolební jednání koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Minulý týden po schůzce kandidát Spolu na premiéra a předseda ODS Petr Fiala sdělil, že začala debata o struktuře vlády, na konkrétním rozdělení ministerstev se ale zatím koalice nedomluvily.

O personálních otázkách se podle Fialy minulý týden nehovořilo. Nejprve chtějí koalice řešit program a strukturu nového kabinetu, až pak se bavit o vedení jednotlivých resortů. Fiala ale připustil vznik pozice ministra nebo vicepremiéra pro digitalizaci.

Po jednání minulý týden také koalice oznámily, že jejich kandidátkou na post předsedkyně nové Poslanecké sněmovny bude šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Místopředsedkyní Sněmovny za Piráty bude první místopředsedkyně strany Olga Richterová, Starostové nominovali dlouholetou místopředsedkyni hnutí Věru Kovářovou.

Nová Sněmovna by podle Spolu a Pirátů se STAN měla mít šest místopředsedů, dva z ANO a po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN.

Vítězná koalice Spolu a ve volbách třetí koalice Pirátů se STAN se v sobotu 9. října bezprostředně po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. Dojednat program i koaliční dohodu chtějí strany do 8. listopadu, kdy se poprvé sejde nová Sněmovna.