SPOLU: Bydlení nesmí být luxus, nastavíme podmínky pro výstavbu 40 000 bytů ročně

SPOLU představila plány pro dostupnější bydlení. Mezi priority středopravé koalice patří především zjednodušení stavebního řízení, podpora výstavby na brownfieldech, posílení role samospráv, nebo třeba snížení DPH na rekonstrukci a výstavbu bytů.

„Pan premiér oznámil, že chce udělat díru do světa prefabrikovanými bytovými jednotkami. To je ještě horší nápad, než čím všechny lakoval reálný socialismus. Kromě toho nám hrozí ochromení výstavby kvůli obřímu stavebnímu superúřadu, který si vláda prosadila,“ říká místopředseda ODS Martin Kupka a předkládá několik plánů koalice SPOLU: „Stavební řízení bude plně digitalizované. Bude snadné sledovat, komu a jak dlouho leží žádost o stavební povolení na stole. Více podpoříme výstavbu na brownfieldech. To zabrání dalšímu rozrůstání měst do krajiny a na zemědělskou půdu. Posílíme roli samospráv v územním plánování. Je dobře, že u nás stouply nároky na kvalitu bydlení. Pokud pan premiér nabízí místo bytů kotce pro králíky, je to jeho boj. Nastartujeme bytovou výstavbu kvalitními projekty typových bytových domů, které vzejdou z architektonických soutěží. Usnadníme tak cestu městům, obcím i družstvům k rychlé výstavbě opravdu slušného bydlení. Výsledkem všech těchto kroků je nových 40 000 bytů ročně. To je asi třetinový nárůst oproti stávajícímu stavu a reálný posun k dostupnému bydlení.“

 

„Je pro nás důležitá podpora všech forem bydlení. Nechceme nikoho diskriminovat, proto budeme podporovat bydlení vlastnické, družstevní i nájemní. Protože je pro nás důležitá podpora mladých lidí a mladých rodin, zvýhodníme hypotéky na první bydlení a zavedeme bonus za každé narozené dítě. Právě lidé, kteří by si chtěli pořídit vlastní bydlení, často kvůli stávajícím podmínkám na hypotéku nedosáhnou, což je staví do komplikované situace. Důležité je také posílení role samospráv v územním plánování a v podpoře bydlení. Vytvoříme nová pravidla spolupráce mezi investory a samosprávami tak, aby součástí výstavby byly také služby a potřebná veřejná infrastruktura. Půjčkami obcím chceme podpořit výstavbu nájemního bydlení s důrazem na seniory, zdravotně a sociálně oslabené. Chceme také zřídit mapu obvyklého nájemného, která pomůže k férovému a transparentnímu prostředí a stabilním podmínkám pro nájemce i pronajímatele,“ vysvětluje místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

 

„Intenzivnější výstavbu chceme podpořit také daňovými výhodami. Budeme investory motivovat k výstavbě nájemního bydlení, proto zkrátíme odpisovou dobu příslušných budov. Na rekonstrukci a výstavbu standardních bytů pak snížíme DPH z 15 na 10 procent. Výsledkem bude vyšší motivace k výstavbě a zároveň nižší konečné ceny bytů. Společně s dalšími kroky, které sníží vedlejší náklady spojené s výstavbou, tedy především zahušťování intravilánů měst a následné nižší výdaje do infrastruktury, si bude stát moci takové snížení daní dovolit,“ uzavírá místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.

Zdroj: www.ods.cz