Spory o rybolov pokračují. Francouzští rybáři zablokovali britskou loď

Rybáři s červenými světlicemi kroužili u břehů přístavního města Saint-Malo, aby zablokovali lodní obchodní cestu. Jednomu plavidlu znemožnili zakotvit v přístavu. Později během dne mají v plánu zablokovat v Calais příjezd k tunelu pod Lamanšským průlivem, který spojuje Francii s Británii.

Hrozí, že zhruba hodinu dlouhý protest a chystaná akce znovu zažehnou spor o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. Rybolov byl i jedním z hlavních bodů sváru mezi evropskými a britskými vyjednavači před přijetím pobrexitové obchodní dohody mezi Bruselem a Londýnem. Obě země se nakonec dohodly na vytvoření licenčního systému, který rybářům umožňuje lovit ve vodách druhé strany.

Paříž nicméně tvrdí, že Londýn a ostrov Jersey, který je součástí Normanských ostrovů, jež jsou britským závislým územím, nedodržují dohodu. Francouzským rybářům údajně dluží desítky rybolovných licencí. Londýn tvrdí, že pobrexitová ujednání dodržuje.

Nejde o první takový incident. Francie v říjnu nakrátko zadržela britskou loď, údajně za rybolov bez patřičného povolení. Obě země v květnu vyslaly svá vojenská hlídková plavidla k ostrovu Jersey, kde posádky zhruba šesti desítek francouzských rybářských člunů protestovaly proti systému licencí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Británii, že pokouší trpělivost jeho země, a řekl, že neustoupí.

Londýn a Paříž se momentálně přou i kvůli narůstajícímu počtu migrantů, kteří do Británie míří přes Lamanšský průliv. 

zdroj: ČT24 Zprávy