Spotify nadchlo více uživatelů, než se předpokládalo

Švédská společnost Spotify, provozovatel největší světové služby pro streamování hudby, překvapila v druhém čtvrtletí svým růstem, když získala mnohem více nových uživatelů, než se očekávalo. Počet uživatelů stoupl na 551 milionů, což bylo výrazně nad průměrným odhadem analytiků, kteří předpokládali pouze 527 milionů.

Tržby společnosti ve stejném období dosáhly 3,18 miliardy eur, což znamená meziroční nárůst o 11 procent. Nicméně, i když tržby rostly, mírně zaostaly za očekáváním analytiků, kteří předpokládali hodnotu 3,21 miliardy eur. Provozní ztráta společnosti se navíc zvýšila na 247 milionů eur, což bylo více než očekáváno, přičemž před rokem činila 194 milionů eur.

Naopak, počet uživatelů placených služeb, kteří jsou hlavním zdrojem tržeb společnosti Spotify, vzrostl o 17 procent na 220 milionů. V reakci na tento růst společnost oznámila zvýšení cen předplatného v několika zemích, včetně Spojených států a Británie.

Společnost si loni stanovila ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2030 jedné miliardy uživatelů a ročních tržeb ve výši 100 miliard dolarů. Její loňské celoroční tržby však dosáhly pouze 11,7 miliardy eur. Nicméně šéf společnosti Daniel Ek je optimistický a věří, že pokud se daří růstu počtu uživatelů, přijdou i vyšší tržby.

Podobně úspěšné druhé čtvrtletí zažil také Netflix, který zaznamenal nečekaný nárůst počtu předplatitelů. Celkový počet uživatelů na konci června dosáhl 238 milionů a během čtvrtletí přibylo 5,9 milionu nových předplatitelů. Tato čísla předčila očekávání o čtyři miliony.

Navzdory růstu počtu uživatelů však tržby Netflixu za druhé čtvrtletí zaostaly za předpoklady. Příjmy činily 8,2 miliardy dolarů, tedy o zhruba 100 milionů méně, než se očekávalo. Přesto se společnosti podařilo dosáhnout meziročního nárůstu čistého zisku, který činil zhruba 1,5 miliardy dolarů.

Netflix očekává, že tržby ve třetím čtvrtletí dosáhnou 8,5 miliardy dolarů, což je o 200 milionů více, než se očekává dle analytiků.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/illustrations/spotify-internet-streamov%C3%A1n%C3%AD-online-1759471/