Státní komise projedná výsledky sněmovních voleb

Po minulých volbách před čtyřmi lety soud dostal sedmasedmdesát stížností, většinu z nich zamítl. Rozhodl se ale přepočítat preferenční hlasy pro ODS ve středních Čechách vzhledem k tomu, že hlasovací lístky byly oboustranné a některé volební komise nezapočítaly preferenční hlasy na rubové straně. Poslancem se tak v roce 2017 stal rozhodnutím soudu nakonec Martin Kupka, který kandidoval z 31. pozice, místo stranického kolegy Petra Bendla.

Ministerstvo vnitra v reakci na soudní verdikt rozhodlo kromě detailnějšího proškolení komisí kromě jiného o tom, že všichni kandidáti na poslance z každého volebního uskupení byli letos uvedeni jen na jedné straně příslušného hlasovacího lístku.

Nejvyšší správní soud by měl o stížnostech, pokud nějaké obdrží, rozhodnout před prvním zasedáním Poslanecké sněmovny v povolebním složení, které by se mělo uskutečni v první polovině listopadu.

Začíná týden vyjednávání

S pondělím začíná týden povolebních vyjednávání – volby do Poslanecké sněmovny vyhrála koalice ODS, lidovců a TOP 09. Ta ihned po sečtení hlasů uvedla, že chce o sestavení vlády jednat pouze s Piráty a Starosty. Hnutí ANO ale koalici Spolu přesto hodlá oslovit.

V jeho poslaneckých řadách i v případě přesunu do opozice nakonec zůstane dosavadní premiér Andrej Babiš (ANO) – ten přitom dříve v této souvislosti mluvil o odchodu z politiky.

zdroj: ČT24 Zprávy