Státy EU a europoslanci se shodli na regulaci velkých internetových firem

EU chce pravidly navrženými předloni reagovat na fakt, že provoz internetu se od přijetí zatím poslední regulace před dvěma dekádami zásadně změnil. Několik největších hráčů na trhu podle Evropské komise zneužívá své postavení, čemuž by měla regulace zabránit.

„Akt o digitálních trzích určí strukturu našeho informačního prostoru na nejbližších 20 let,“ komentoval dohodu na normě označované zkratkou DMA Breton.

Kdo je to gatekeeper

Norma zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude také dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokud některá společnost povinnosti vyplývající z nové normy nesplní, bude jí hrozit pokuta až do výše deseti procent celosvětového ročního obratu.

Akt ještě čeká formální schválení ministry členských zemí a plénem EP. Státy s europoslanci souběžně vyjednávají o normě o digitálních službách, jejímž cílem je mimo jiné efektivnější odstraňování nelegálních příspěvků ze sociálních sítí. Dohoda na těchto pravidlech je však kvůli rozdílným názorům komplikovanější.

zdroj: ČT24 Zprávy