Středočeská vědecká knihovna v Kladně se rozšíří o kulturní a kreativní centrum. Radní projednali změnu zřizovací listiny

Radní doporučili krajskému zastupitelstvu schválit změnu zřizovací listiny Středočeské vědecké knihovny v Kladně. Důvodem je plán kraje vybudovat v nevyužívaných prostorách budovy Středočeské vědecké knihovny tzv. Kulturní a kreativní centrum. Tímto krokem dojde k rozšíření nabízených služeb pro veřejnost, přičemž samozřejmě nadále platí, že Středočeská vědecká knihovna bude poskytovat veřejné knihovnické a informační služby ve standardním režimu.

Již v srpnu kraj představil plán vybudovat v Kladně Kulturní a kreativní centrum. „Nové kulturní centrum rozšíří nabídku služeb občanům. Činnost knihovny nejenže zůstane zachována, nabídka služeb občanům se navíc rozšíří o nové možnosti. Úkol vybudovat nové centrum při zachování rozsahu služeb stávající knihovny bude stát před novým vedením, které vzejde z připravovaného výběrového řízení. Centrum bude tedy součástí Středočeské vědecké knihovny, občané budou moci využít jak tradiční služby vědecké knihovny, tak rovněž služby víceúčelového kulturního a kreativního centra. Naším cílem je vytvořit jakýsi inkubátor v oblasti kreativních odvětví,“ vysvětluje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.

Ve stávajících nevyužívaných prostorách knihovny vzniknou nová pracoviště, ateliéry, dílny, učebny, studovna a coworkingová pracoviště. „Další víceúčelový prostor jako přednáškový a konferenční sál a učebny bude vytvořen v novém objektu, který bude postaven na místě stávajících garáží. V objektu bude nově vytvořen bezbariérový přístup,“ doplňuje radní.

Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na necelých 128 miliónů korun včetně DPH, přičemž více než 100 milionů korun bude kryto z evropských zdrojů. S dokončením projektu se počítá již v roce 2025.

Schválení změny zřizovací listiny projedná krajské Zastupitelstvo na svém příštím zasedání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *