Středočeský kraj má vítěze soutěže obcí – My třídíme nejlépe

Každý obyvatel Středočeského kraje vytřídil v roce 2020 v průměru téměř 67 kilogramů papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. To je meziroční zlepšení o více než 5 kilogramů. Jak na tom byly jednotlivé obce kraje, resp. jejich třídiči, zjišťovala tradičně soutěž My třídíme nejlépe. Její 16. ročník ovládly obce Třebsko, Sýkořice a město Beroun. Vítězové převzali ceny z rukou radní pro životní prostředí a zemědělství Jany Skopalíkové (Piráti) 8. 9. 2021.

Soutěž obcí pořádaná Středočeským krajem a Autorizovanou obalovou společností
EKO-KOM, a.s., je důležitou součástí motivačních programů podporujících zlepšování životního prostředí kraje.

Jako vždy v soutěži automaticky měřily své třídičské síly všechny obce zapojené do systému EKO-KOM, jichž je přesně 1 138. Obce jsou rozděleny do čtyř skupin dle počtu obyvatel. V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel, zvítězilo Třebsko z okresu Příbram. Tato obec se dokázala velmi dobře prosadit i v celostátní soutěži O Křišťálovou popelnici, kde obsadila stříbrnou příčku. Na druhém místě skončila obec Okřínek, bronz si pak odnesla stálice předních příček, obec Samopše.
Kategorie obcí do 1 999 obyvatel byla ve znamení obhajoby loňských předních příček. Zlato si znovu odnesla Sýkořice, stříbro Lety a bronz putuje opět do Horního Bezděkova.
Obec Nový Knín pak obhájila loňské vítězství v kategorii do 10 000 obyvatel, na druhé místo se protřídila obec Sulice a třetí byl Velký Osek.
Staronového vítěze má i kategorie měst na 10 000 obyvatel – loňskou pozici obhájil opět Beroun, poprvé se do vítězné trojky dostala Příbram a svou pozici mezi nejlepšími obhájila Vlašim.

Všechny tyto oceněné obce obdržely od zástupců EKO-KOMu plaketu vyrobenou z recyklovaného skla a Středočeský kraj pak věnoval nejlépe třídícím obcím finanční odměnu – šeky na 60 000, 40 000 a 20 000 Kč (dle pořadí). Samotné hodnocení je prováděno na základě dat z čtvrtletních výkazů, které obce systému EKO-KOM pravidelně poskytují. Hlavním kritériem v soutěži je množství vytříděného plastu, papíru, skla a kovů v kilogramech připadající na jednoho obyvatele. Plusové body pak soutěžící získávají za oddělený sběr čirého a směsného skla, za sběr nápojových kartonů a za tzv. hustotu sběrné sítě (kolik obyvatel obce či města může využívat jedno průměrné veřejně přístupné sběrné hnízdo).

Výsledky soutěže MY TŘÍDÍME NEJLÉPE 2020

kategorie Obce do 500 obyvatel:

Třebsko

Okřínek

Samopše

kategorie Obce 501 – 1 999 obyvatel:

Sýkořice

Lety

Horní Bezděkov

kategorie Obce 2 000 – 10 000 obyvatel:

Nový Knín

Sulice

Velký Osek

kategorie Obce nad 10 000 obyvatel:

Beroun

Příbram

Vlašim

Na fotografii skokani z Třebska.

zdroj: Středočeský kraj