Středočeští zastupitelé schválili odkoupení Hrabalovy chaty v Kersku. Kraj zaplatí skoro 10 milionů

Kersko je součástí obce Hradištko na Nymbursku. Starosta Vlastimil Šesták (Hradištko a Kersko – můj domov) uvítal, že se objekt dostane do majetku kraje a bude přístupný veřejnosti.

Expozice v Hrabalově chatě bude v plném provozu od roku 2024

Obdivovatelé Hrabalova díla si už chatu nebudou prohlížet jen z ulice, ale podívají se i dovnitř. Objekt od smrti spisovatele, jemuž nejen místní přezdívali Bogan, podle Šestáka chátral, prováděla se na něm jen minimální údržba. „Široké publikum teď bude vědět, jak tam ten Bogan žil,“ ocenil Šesták. Dodal, že obec by na nákup nemovitosti neměla peníze.

Nová expozice v Hrabalově chatě bude v plném provozu v roce 2024. Návštěvníci si ale budou moci chatu prohlédnout dříve, například při tradiční akci Hrabalovo Kersko. Expozice by měla zahrnovat Hrabalovy osobní předměty a počítá se i s využitím takzvané rozšířené reality, která prostory doplní o další zajímavosti. Na pozemku zároveň vznikne nový objekt se zázemím pro návštěvníky.

Na přípravě expozice a provozu se mají podílet za kraj Polabské muzeum a za ministerstvo kultury Památník národního písemnictví. Kraj a ministerstvo se k tomu už dříve zavázaly v memorandu o spolupráci.

Kraj chce řešit i dopravu

Šesták v souvislosti s budováním nové expozice upozornil na to, že v obci se komplikovaně parkuje, protože je častým cílem výletníků. „Zvlášť když jsou lockdowny a lidé chodí víc do přírody, tak je průjezdnost Kerskem špatná. Silnice je navíc v havarijním stavu,“ sdělil. Švenda řekl, že kraj bude po odkoupení chaty tyto věci řešit.

Sousedé z chatové osady byli Hrabalovi předlohou pro knihu Slavnosti sněženek, podle níž vznikl i stejnojmenný film režiséra Jiřího Menzela. Spisovatel chatu koupil v roce 1965. Bezdětní Hrabalovi odkázali chatu sousedům.

zdroj: ČT24 Zprávy