Střetů cyklistů s auty v létě přibývá, nejrizikovější jsou křižovatky

ČTK/Taneček David Praha – Léto patří k nejrizikovějším obdobím na tuzemských silnicích, s rostoucími teplotami stoupá i počet střetů cyklistů s automobily. Nejrizikovějším místem jsou v těchto případech křižovatky ve městech, podle statistik pak vede křižovatka v Brandýse nad Labem. Většinu těchto střetů zaviní, a to až v 70 procentech, cyklisté. Nejčastěji je příčinou nedání přednosti v jízdě. Upozornil na to server Portál nehod. V loňském roce se počet střetů cyklistů s auty snížil meziročně asi o čtyři procenta na 4163 nehod.

Počet střetů cyklistů s auty podle statistik většinou od jara strmě roste a kulminuje většinou v červenci. Ten je podle serveru pro cyklisty nejvíce nebezpečným měsícem v roce, loni se v něm stalo 679 nehod.

Podle Portálu nehod jsou nejrizikovější místa pro cyklisty vesměs na křižovatkách v centrech měst. Mezi nimi podle statistik vede rušná křižovatka v centru Brandýsa nad Labem před městským úřadem mezi Masarykovým a Komenského náměstími. V uplynulých dvou letech se tam stalo pět střetů cyklistů s automobilem s celkovými škodami přes 170.000 korun. Na druhém místě co do výše škod byla křižovatka v Nymburku u Boleslavské třídy, která slouží jako výpadovka z centra směrem na Mladou Boleslav. Tamních pět nehod za 24 měsíců vyšlo na 117.000 korun. Třetím nejrizikovějším místem v ČR je pak podle Portálu nehod komplikovaná křižovatka v Břeclavi na předmostí Dyje, kde bylo pět nehod se škodou 75.000 korun.

„Velkou roli u příčin nehod zaviněných cyklistou hraje jeho věk. Děti a mladí cyklisté do 24 let zaviní 29 procent nehod nedáním přednosti v jízdě. Naproti tomu u dospělých cyklistů je nedání přednosti příčinou jen 12 procent nehod, které způsobí. Je zřejmé, že řidičská zkušenost a znalost dopravních předpisů pomáhají dospělým cyklistům lépe zvládat dopravní situace,“ řekl datový analytik portálu Marek Sibal.

Server Portál nehod se zaměřuje na nejrizikovější místa na tuzemských silnicích, kde se stává nejvíce nehod. Je financován z Fondu zábrany škod ve spolupráce s Českou kanceláří pojistitelů. Provozuje ho společnost DataFriends.

Nejrizikovější místa nehod cyklistů a automobilů podle Portálu nehod:

Nehodové místo

Počet nehod za posledních 24 měsíců

Odhadnutá škoda dle Policie

Nejčastější příčina

Brandýs nad Labem: křižovatka Masarykova a Komenského nám.

5

170.000 Kč

Nedání přednosti v jízdě

Nymburk: křižovatka Boleslavské třídy a ulic V Kolonii a Ferdinanda Schulze

5

117.000 Kč

Nedání přednosti v jízdě

Břeclav: křižovatka ulic Národních hrdinů, Sovadinova, Na Pěšině a Lidická

5

75.000 Kč

Nedání přednosti v jízdě

Opava: křižovatka ulic Nákladní, Rybářská, Oblouková

5

73.000 Kč

Nedání přednosti v jízdě

Olomouc: křižovatka ulice 17. listopadu, tř. Kosmonautů a Wittgensteinovy ulice

5

66.000 Kč

Nedání přednosti v jízdě

nehoda cykloturistika

Autor: ČTK