Svět se ptá, kde je čínská tenistka, která napsala o sexuálním útoku komunistického funkcionáře

Kde je Pcheng Šuaj? Otázka, která zaplavila sociální sítě. Tenistku už dva týdny nikdo nespatřil. „Doufám, že je v pořádku a objeví se, jakmile to bude možné. Musí se to vyšetřit a my nesmíme mlčet,“ tweetovala například Serena Williamsová.

Čína zatím mlčí, ženská tenisová asociace WTA ji ale vyzvala k spravedlivému řešení případu, jinak hrozí trestem. Mluví se například o odebrání pořadatelství turnajů v Číně. Jen letos se jich tam mělo konat deset. „Rozhodně jsme ochotní k tomu stáhnout naše záležitosti (z Číny) a vyrovnat se s komplikacemi, které s tím jsou spojeny. Protože tohle je důležitější než byznys,“ řekl k tomu šéf WTA Steve Simon.

Situaci sleduje i Český olympijský výbor

Případ už sledují mezinárodní organizace i jednotlivé olympijské výbory včetně toho českého. „Stejně jako celý sportovní svět pozorně a se znepokojením sledujeme všechny dostupné informace. Věříme, že se situace kolem čínské tenistky Pcheng Šuej brzy vyjasní,“ uvedla pro ČT ředitelka komunikace Českého olympijského výboru (ČOV) Barbora Žehanová.

Nezvěstná tenistka je dalším z řady problémů, které komunistická Čína řeší. Řada zemí nesouhlasí s porušováním lidských práv Tibeťanů a Ujgurů a s postojem režimu k Tchaj-wanu a Hongkongu. Nejistota dopadá především na únorové zimní olympijské hry.

Úvahy o olympiádě v Číně bez přítomnosti západních politiků

Americký prezident Joe Biden na otázku, zda USA podporují diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu, řekl: „Je to něco, co zvažujeme.“ K podobnému kroku, tedy aby do Pekingu nejezdili politici, už dřív vyzval i český Senát.

Jedním z dalších, kdo se proti porušování lidských práv na Dálném východě ozval, byl turecký basketbalista Enes Kanter. „Čínská vláda přijímá rozsáhlá opatření, aby zasáhla proti Ujgurům. Jednoduše proto, že přijali své vlastní náboženství, vlastní kulturu, jazyk, historii a identitu,“ tweetoval. Peking na vyjádření reagoval vyřazením zápasů jeho týmu – Boston Celtics – z vysílacího programu.

Pro samotného hráče nejde o první podobný případ. Za svou kritiku tureckého prezidenta Erdogana si vysloužil zrušení cestovního pasu a obvinění z členství v teroristické skupině.

zdroj: ČT24 Zprávy