Ticho před násilím neochrání

Když se řekne domov, mělo by se člověku vybavit klidné a bezpečné místo. Místo, které sdílíme s blízkými, kteří nás mají rádi, místo, kde máme svůj prostor a můžeme být sami sebou a dělat to, co je nám milé. U dětí by to měla být naprostá samozřejmost, realita je bohužel jiná. Až pro 14 procent českých dětí není domov tím bezpečným přístavem, ale místem, kde se odehrává domácí násilí. Každé sedmé dítě je tedy svědkem domácího  násilí mezi rodiči nebo zažívá agresi namířenou přímo vůči němu.  Tato čísla jsou alarmující a je nutné vyvinout úsilí, aby došlo k jejich snížení. S ohledem na současnou situaci, spojenou s další vlnou epidemie covidu, kdy jsou na jedné straně rodiny často pod velkým tlakem a stresem a na straně druhé je méně dostupná odborná pomoc, hrozí však spíše opačná tendence.

Daným tématem se zabývá řada organizací, mezi ty nejznámější patří u nás Centrum Locika. Centrum Locika pomáhá dětem, které zažívají násilí v rodině, ať už jako přímé oběti nebo svědci. Primárním posláním organizace je chránit zájem dítěte a poskytovat jak danému dítěti, tak jeho rodičům odbornou pomoc. „Cílem je minimalizovat dopady násilí v rodině na vývoj dítěte a nastavit zdravé vztahy s oběma rodiči tak, aby mohlo vyrůstat v respektujícím rodinném prostředí.“ Organizace nabízí např. terapie, komplexní psychodiagnostiku, podporu při jednání s úřady, stabilizaci rodinné situace či spolupráci s odborníky v zájmu dítěte. Veškeré nabízené služby jsou poskytovány rodinám z Prahy a Středočeského kraje bezplatně. Pro to, aby se pomoc dostala k co nejvíce potřebným a nebyla limitována lokalitou, provozuje organizace také chatovou krizovou linku, ta je určena dětem a mladistvým do 18 let. Jedná se opět o bezplatnou, navíc anonymní službu. Kromě přímé podpory klientů se Locika zabývá také prevencí a  vzdělávací činností, kdy nabízí řadů kurzů a edukačních materiálů. V neposlední řadě pak do výčtu jejich činností patří osvětové aktivity. Jedna z nich je právě velmi aktuální, a to akce Bubnovačka, s podtitulem „ticho děti před násilím neochrání.“

Cílem akce Bubnovačka  je symbolicky upozornit na důležitost ochrany dětí před násilím a otevřít ve společnosti téma včasné prevence. Akce se bude konat v pátek 19. listopadu 2021, od 10:00 do 11:00. Datum není vybráno náhodně, 19. listopad je totiž Světovým dnem prevence týrání a zneužívání dětí. V České republice se sice jedná o první ročník, ale aktivita navazuje na slovenskou iniciativu, která má již osmiletou historii. Za tu dobu se na Slovensku zapojilo do bubnování více než 55 000 dětí a dospělých.

A jak se tedy do akce Bubnovačka zapojit? Je to snadné. V pátek 19.11. 2021 v čase od 10:00 do 11:00 zabubnujte, je jedno jestli na buben nebo na kastrol, jestli sami nebo s někým dalším, hlavně, ať je to pořádně slyšet. U bubnování se zvěčněte, buď prostřednictvím fotografie nebo videa a následně sdílejte na FB události „Bubnuj, aby bylo děti lépe slyšet“, kterou lze nalézt na FB stránce Centra Locika. Případně zasílejte na e-mail magdalenac@centrumlocika.cz, kde se o následné zveřejnění postarají pracovníci.

I když má u nás akce teprve premiéru, svou účast již nahlašují školy, známé osobnosti, jako herečka Eva Burešová nebo zpěvák Radek Banga, různé platformy a uskupení, ale třeba i iniciativa TEDx nebo Policie České republiky. Ta navíc připravuje pro školy programy s tématem domácího násilí.  Neváhejte a buďte také součástí, protože ticho před násilím neochrání.

 

 

Podrobnější informace pak můžete nalézt na uvedených odkazech a kontaktech:

FB událost: Bubnuj, aby bylo děti lépe slyšet 2021

Webové stránky: www.detstvibeznasili.cz/bubnovacka

Pokud se chcete zapojit a stále nevíte jak na to,  nebo byste ocenili podporu, napište na magdalenac@centrumlocika.cz