Tradice a oslavy adventu

Advent se pomalu blíží, období očekávání a přípravy na Vánoce, které má zvláštní místo v duši lidí po celém světě. Toto čtyřtýdenní období je důležitou součástí vánočního kalendáře a nabízí příležitost k zamyšlení, radosti a sdílení.

Adventní období má své kořeny v křesťanské tradici a začíná čtyři neděle před Vánocemi. Slovo „advent“ pochází z latinského „adventus„, „příchod“. Je to čas očekávání příchodu Ježíše Krista na svět a je spojen s přípravou na Vánoce a příchod Spasitele.

V České republice je advent spojen s mnoha tradicemi. Jednou z nejznámějších je adventní věnec, který se skládá z větví zeleně a čtyř svíček. Každou adventní neděli se zapaluje jedna svíčka, až nakonec hoři všechny čtyři svíčky společně. Tato tradice symbolizuje postupný příchod světla do temnoty a očekávání Vánoc.

Oblíbenou tradicí je také adventní kalendář. Speciální kalendář s 24 okénky, které se otevírají každý den od 1. do 24. prosince. Za každým okénkem se skrývá malý dárek, čokoláda, kosmetika, poselství. Tato tradice je oblíbená zejména u dětí, které mohou den za dnem sledovat, jak se Vánoce blíží.

Advent je také ale symbolem světla, slavnostní výzdoby ulic, veselého shonu a setkávání. Třeba na vánočních trzích, které se v tomto období konají po celém světě. Můžeme si zde vychutnat vánoční atmosféru, nakoupit drobné vánoční dárky, ozdoby a tradiční pochutiny. Adventní trhy jsou často doprovázeny hudebními vystoupeními, divadelními představeními a dalšími kulturními akcemi. V některých českých městech se konají speciální adventní koncerty a vánoční jarmarky.

Největší vánoční trhy v Praze můžete navštívit na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí a náměstí Republiky. Menší komornější trhy pak najdete například na náměstí Míru¨, na Andělu či na Tyláku. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě. Krásu a atmosféru adventního tržiště v centru Prahy ocenil (2017) prestižní americký týdeník US News & World Report. Ten je zařadil ve své cestovatelské rubrice mezi deset nejhezčích na světě, stejně jako americký zpravodajský portál CNN (2019).

Lidová řemesla a vánoční trhy si můžete užít také v rámci Kutnohorského adventu na nádvoří Vlašského dvora. Bude zde prodejní trh s vánočními ozdobami, kreativní dílničky, zajímavé prohlídky a koncerty.

A co třeba tvořivé dílničky pro malé i velké nebo prohlídky vánočně vyzdobeného hradu? Dětský vánoční jarmark bude vrcholem adventu hradu Šternberk. Můžete si tu vytvořit vlastní čokoládu a zažít spoustu dalších kreativních akcí.

Tvořivé dílny pro děti i dospělé pořádá spolek přátel obce Liblice a to 2.12.2023 od 10:00 do 14:00 ve Střední odborné škole v Liblicích.

Adventní tradice se liší po celém světě, ale téma je společné.

V Německu jsou adventní trhy velmi populární. Města jako Norimberk, Mnichov a Cáchy přitahují v předvánoční době svými trhy tisíce návštěvníků. Prodávají se tradiční vánoční výrobky, ozdoby, dárky, cukroví a horký punč. Domy jsou zdobeny vánočními ozdobami a i tady se peče vánoční cukroví. Ve Skandinávii je advent spojen se svíčkami. V latinskoamerických zemích se advent slaví především prostřednictvím vánočních procesí a oslav nazývaných „Las Posadas„. Tato tradice vypráví příběh cesty Marie a Josefa hledajících ubytování před Ježíšovým narozením. Lidé se oblékají do kostýmů a projdou ulicemi, předtím než najdou místo k oslavě. Ve Velké Británii si během adventu lidé zdobí domy a zahrady vánočními světly a ozdobami. V některých anglických kostelích se konají speciální adventní koncerty a mše. V katolických zemích, jako je Polsko a Itálie, se adventní období vyznačuje bohatými náboženskými tradicemi. Lidé navštěvují kostely, modlí se a připravují se na příchod Ježíše.

Advent je období, které se slaví po celém světě. Bez ohledu na kulturní rozdíly věří lidé po celém světě, že advent je časem radosti, naděje a očekávání, které přináší světlo do našich životů v temných zimních dnech.

 

Autor/ka obrázku: Freepik.com