Tradiční čištění Labe – pozvánka

K české krajině patří neodmyslitelně i řeky. Po staletí byly zdrojem pitné vody, kolem řek vznikala všechna významná česká města, využívaly se i pro dopravu zboží a osob. Po roce 1948 se z mnoha českých a moravských řek staly špinavé a otrávené toky. Jednou z nejpostiženějších řek bylo i Labe, pramenící v našich nejvyšších horách a plynoucí až do Severního moře u německého Cuxhavenu. V posledních 30 letech se stav řeky významně zlepšil, do Labe se vrátily i některé druhy živočichů, které kvůli znečištění v předchozích desetiletích řeku opustily. Zlepšení napomohly i čističky odpadních vod po celém úseku řeky.
Kromě čistoty řek se v posledních desetiletích změnil i přístup občanů měst k řekám, proudícím jejich bydlištěm. V Kolíně se přes Labe denně přesouvají tisíce lidí, od roku 2005 patří ke klíčovým stavbám města i lávka přes řeku pro pěší. Díky její stavbě si mnoho Kolíňáků zkracuje cestu mezi částí Zálabí a centrem města nebo vlakovou zastávkou. Lávka oživila i břehy řeky – po obou stranách místní i návštěvníci vyrážejí na procházky, děti zde najdou řadu příležitostí k hrám, senioři si mohou odpočinout od ruchu městské aglomerace.
Aby byly břehy řeky co nejhezčí, organizuje koalice Spolu v sobotu 22. května 2021 od 10:00 hodin čistění břehů Labe v Kolíně. Sraz pro všechny, kteří chtějí pomoci, je v ulici Na Pustině u vody, za železničním přejezdem. Akce bude sloužit nejen k úpravě přírody, ale i k seznámení se s kandidáty do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Všichni tak můžete spojit příjemné s užitečným – pomoci české krajině, uklidit město, ale zároveň si příjemně popovídat s těmi, kteří Vás chtějí zastupovat v našem parlamentu a zjistit od nich odpovědi na všechny otázky, které Vás zajímají.
Byla by škoda nevyužít tuto šanci, co myslíte?