Tradiční Mikuláš

Mikuláš letošního roku se blíží! Česká tradice zasvěcená památce svatého Mikuláše, jednoho z nejuctívanějších světců. Historie této tradice sahá až do 4. století, kdy žil Mikuláš, biskup v Myře. Jeho štědrost a dobročinnost ho učinily oblíbeným světcem. Byl obránce víry před pohanstvím, stal se patronem právníků, studentů, námořníků, lékárníků a dětí.

Dne 5. prosince, v předvečer výročí jeho smrti na den svátku svatého Mikuláše, chodí obdarovávat hodné děti a poučovat hříšníky. Mikuláš chodí s čerty a andělem po domech. Tato skupina symbolizuje dobro a zlo, což odráží boj mezi světcem a démony. Čerti obvykle symbolizují nezbedné kousky, zatímco anděl připomíná hodnoty dobra.

Mikulášovy návštěvy jsou spojeny s mnoha rituály. Děti si připravují koše, do kterých Mikuláš dává sladkosti, ovoce nebo drobné dárky. Tato tradice má kořeny v příběhu o třech dívkách, které Mikuláš tajně finančně podporoval, aby splatily otcův dluh tím, že jim nechával pytlíky na okně pytlíky s penězi.

Svatý Mikuláš je tradicí mnoha zemí. V Polsku navštěvuje děti Mikolaj a schovává jim  dárky pod polštář. Sinterklaas zase navštěvuje 11. prosince nizozemské děti. Podle tradice z 19. století ho doprovází Černý Petr. V Německu a v Rakousku můžete potkat Ruprechta ověšeného řetězy a metlami, zatímco v Bavorsku chodí za zlobivými dětmi Krampus.

Oslava Mikuláše má v Čechách hluboký význam. Představuje příležitost k uctění světce, podporuje dobročinnost a posiluje pouta mezi generacemi. Tato tradice má však i svůj praktický rozměr. Děti se těší na návštěvu Mikuláše a učí se básničky, které mu na oplátku za darované sladkosti přednesou. Rodiče mohou využít tuto příležitost k výchově svých dětí a ke zdůraznění důležitosti laskavosti a sdílení. Mikulášská tradice není pouze folklor, je to součást naší kulturní identity. Spojuje minulost s přítomností a připomíná nám, jak důležité je prožívat hodnoty solidarity a lásky k bližnímu.

Netradiční setkání s Mikulášem můžete zažít i vy, a to s Mikulášem ve dveřích v úterý 5.12.2023 před Starou radnicí (nám. Arnošta z Pardubic 1, Český Brod). Více informací a formulář k vyplnění pro provedení rezervace najdete zde.

Autor/ka fotografie: Freepik.com