Trump podle svědků loni 6. ledna nedbal proseb, ať vyzve k zastavení násilí

Výbor se při veřejném slyšení zabýval chováním tehdejšího prezidenta v době násilností, tedy během 187 minut od projevu na shromáždění, kde vyzval své podporovatele k pochodu na Kapitol, a zveřejněním videa, v němž je vybídl, aby se vrátili domů.

„Prezident Trump seděl u svého jídelního stolu a sledoval útok v televizi, zatímco jeho nejvýše postavení zaměstnanci, nejbližší poradci a rodinní příslušníci ho prosili, aby udělal to, co se očekává od každého amerického prezidenta,“ vypověděla členka výboru za Demokratickou stranu Elaine Luriaová.

Bývalý právník Bílého domu Pat Cipollone uvedl, že Trump nekontaktoval během nepokojů ani ministra obrany, ani ministra spravedlnosti, ani ministra pro vnitřní bezpečnost.

Jeden ze dvou republikánů ve výboru Adam Kinzinger dodal, že Trump neměl zájem výtržníky odvolat. „Dav plnil záměr prezidenta Trumpa, takže samozřejmě nezasáhl,“ prohlásil.

TRUMP PODLE NAHRÁVKY ODMÍTAL, ŽE VOLBY SKONČILY
Ještě den po útoku na Kapitol tehdejší prezident odmítl uznat, že volby skončily a že je prohrál, což vyplývá z nově zveřejněné nahrávky, kterou výbor prezentoval. „Nechci říct, že volby skončily,“ říká Trump na záznamu pořízeném 7. ledna 2021, když si nacvičoval projev napsaný pracovníky Bílého domu v naději na uklidnění situace.

„Chci jen říct, že Kongres potvrdil výsledky, aniž bych řekl, že volby skončily,“ plánuje na nahrávce Trump. Mimo kameru je slyšet, jak jeho nejstarší dcera Ivanka pomáhá text projevu opravovat. Ve verzi, která byla v té době vysílána, Trump řekl pouze: „Nyní Kongres potvrdil výsledky. Nová administrativa bude inaugurována 20. ledna.“

Veřejné slyšení vyšetřovacího výboru, které bylo naplánováno na čtvrteční večer místního času, aby oslovilo široké americké televizní publikum, bylo osmým slyšením devítičlenného výboru během šesti týdnů. Další kolo začne v září, oznámila jeho místopředsedkyně, republikánka Liz Cheneyová.

Exprezident své pochybení popírá. Nadále tvrdí, že volby prohrál kvůli rozsáhlým podvodům.

Útok na Kapitol si vyžádal několik mrtvých. Z účasti na nepokojích bylo obviněno více než 850 lidí, z nichž se dosud přes tři sta přiznalo k vině.