Trumpa obvinili ve čtvrtém případu, nyní kvůli pokusu zvrátit výsledek voleb v Georgii

Trump a jeho spolupracovníci jsou v Georgii obviněni celkem z 41 trestných činů, a to včetně vydírání, což je obvinění, které se obvykle používá proti členům organizovaných zločineckých skupin. Za tento trestný čin hrozí dvacet let vězení, poznamenala agentura Reuters.

Spolu s bývalým prezidentem čelí obvinění dalších osmnáct lidí, a to včetně bývalého personálního ředitele Bílého domu Marka Meadowse, Trumpova osobního právníka Rudiho Giulianiho a Jeffreyho Clarka, který v Trumpově éře působil na ministerstvu spravedlnosti, uvedla agentura AP. Vznesení obvinění následovalo podle médií po výslechu svědků před velkou porotou za zavřenými dveřmi.

„Trump a další obvinění odmítli přijmout, že Trump prohrál, a vědomě a úmyslně se připojili ke spiknutí s cílem nezákonně změnit výsledek voleb v Trumpův prospěch,“ uvedla obžaloba.

Prokuratura v okrese Fulton, což je nejlidnatější okres Georgie, povolební dění vyšetřuje už déle než dva roky. Případ otevřela tamní státní zástupkyně Fani Willisová krátce poté, co do médií unikla nahrávka telefonátu mezi Trumpem a nejvyšším volebním činitelem v jihovýchodním státě, v němž Trump dva měsíce po volbách hovořil o potřebě najít nové hlasy ve svůj prospěch.

Současný prezident Joe Biden, který Trumpa ve volbách v roce 2020 porazil, v Georgii zvítězil o necelých dvanáct tisíc hlasů.

Zdroj: ČT