U evropských břehů stojí desítky lodí s LNG. Nemají kam vyložit náklad

Evropa se potýká s omezením dodávek energie, protože Rusko snižuje své dodávky plynu poté, co západní země v reakci na válku na Ukrajině zavedly vůči Moskvě sankce. Evropa proto musela hledat alternativní dodávky, včetně LNG. Příjezd mnoha lodí s tímto superchlazeným palivem ale odhalil, že je v regionu nedostatek kapacit pro přeměnu LNG na plyn.

U španělských břehů a jinde ve středomoří se nachází více než pětatřicet lodí s LNG. Jen u Cádizského zálivu kotví nejméně osm plavidel, uvedli obchodníci, analytici a zdroje z terminálů obeznámené se situací. Podle jednoho z nich Španělsko tento týden nabízí u svých terminálů pouze šest míst pro nákladní lodě. To je pro méně než pětinu plavidel čekajících ve frontě u pobřeží.

Nedostatek zařízení pro přeměnu LNG na plyn nebo plynovodů spojujících země, která tato zařízení mají s ostatními evropskými trhy, znamená, že zkapalněný plyn plovoucí na moři nelze využít.K problémům přispěla nižší poptávka z průmyslu, než se čekalo, protože evropská ekonomika zpomaluje, a také nižší spotřeba ve Španělsku, než se předpokládalo kvůli neobvykle teplému počasí v této sezoně.

Analytik firmy ICIS Alex Froley dodává, že dalším důvodem vysokého počtu neodbavených lodí je, že s blížící se zimou a rostoucí poptávkou po vytápění se očekává růst cen, takže některé lodě čekají s prodejem svého nákladu za vyšší cenu, která může kompenzovat dodatečné náklady na přepravu vzniklé tím, že stojí na moři.

Taková strategie částečně funguje, protože některé společnosti mají přepravní kapacitu kvůli výpadkům, jako je třeba přerušení dodávek od druhého největšího amerického vývozce LNG po červnovém výbuchu a požáru terminálu Freeport LNG v Texasu.

LODĚ MOHOU ZAMÍŘIT DO ASIE
Pokud se situace s vykládkou brzy nevyřeší, může se stát, že tyto lodě začnou hledat pro vykládku jiné přístavy mimo Evropu. Čína oznámila, že zastavila prodej LNG zahraničním odběratelům, aby si zajistila dostatečné vlastní dodávky, což by podle analytiků mohlo přimět více lodí, aby zamířili do Asie.

Španělsko má šest závodů na LNG a největší kapacitu pro zpětné zplynování v Evropské unii. Ty jsou však nyní podle firmy Enagás přetížené a situace se zřejmě nezlepší přinejmenším do prvního listopadového týdne.

Nedostatek potrubní infrastruktury pak znamená, že plyn nelze přepravovat do jiných evropských zemí. Tento týden se mají sejít představitelé Francie, Německa, Španělska a Portugalska, aby se pokusili dojednat dohodu o plynovodu MidCat, který by přepravoval plyn a v budoucnu i vodík ze Španělska do střední Evropy, a mohl by tak pomoci snížit závislost na ruském plynu.

Zdroj: ČT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *