U soudu bude pokračovat spor dědiců právníka Altnera a ČSSD

Zpráva ČTK: Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v projednávání sporu mezi dědici právníka Zdeňka Altnera a ČSSD. Dědici se po sociální demokracii domáhají odměny za právní služby, jež Altner poskytl politické straně ve při o její sídlo, Lidový dům. Podle původního zrušeného verdiktu měla ČSSD pozůstalým vyplatit přes 300 milionů korun. Strana nárok odmítá.

Soudkyně předvolala k dnešnímu jednání pět svědků, plánuje také předčítat listinné důkazy. Altner již zemřel, odměny se nyní domáhají jeho děti Patrik a Veronika. Předseda ČSSD Jan Hamáček v minulosti prohlásil, že ČSSD Altnerovi a jeho věřitelům za dobu trvání sporu zaplatila téměř 70 milionů korun. Podle Altnerových potomků vyplatila strana jejich otci 16 milionů Kč.

Smlouvu o zastupování ČSSD uzavřel s Altnerem v roce 1997 tehdejší šéf ČSSD a současný prezident Miloš Zeman. Sociální demokracie následně ve sporu o Lidový dům uspěla.

Zrušený rozsudek Altnerovi přiznával nárok na 18,5 milionu korun a také na smluvní pokutu 318 milionů. Nejvyšší soud ale vrátil spor na začátek s tím, že smluvní ujednání o odměně nebylo dostatečně určité a není jasné, co advokát pro stranu konkrétně vykonal.