Úklid, kontakty i denní režim: Jak se připravit na nový školní rok

Konec letních prázdnin se kvapem blíží a řadu dětí i rodičů naplňuje děsem představa blížícího se školního roku. I když je představa co nejdelšího vychutnávání prázdnit bez jakéhokoliv pomyšlení na školu zajisté lákavá, v tomto směru platí heslo, že kdo je připraven, není překvapen. Pokud si již teď začnete postupně připravovat některé maličkosti, uvidíte, že tím značně snížíte zářijový chaos, nervozitu a úzkost.

Žádný stres

Přestože je začátek školního roku bezpochyby zátěží po mnoha stránkách, pokuste se vaši případnou nervozitu nepřenášet na děti. Nechte je, ať si letní prázdniny vychutnají opravdu do posledního dne, a nezatěžujte je přípravou nebo počítáním toho, jak se jim „krátí legrace“. Pokud máte doma budoucího prvňáčka, můžete v něm zkusit vzbudit příjemnou zvědavost na nové zkušenosti, projít si okolí školy nebo si společně procházet připravené pomůcky, nevzbuzujte ale v dětech zbytečně pocit povinnosti nebo toho, že škola je něco, čeho by se měly obávat.

Trénink režimu

Začátek školního roku přinese prudkou změnu v denním režimu řady dětí. Zvažte, zda nezačnete zhruba týden před koncem prázdnin pomalu a nenásilně trénovat „školní“ denní režim s dřívější večerkou i budíčkem. Rozhodně nemusíte děti tahat z postelí v půl sedmé ráno, bohatě postačí, když příslušné časy pomalu přizpůsobíte školnímu roku a postupně navyknete děti na řád a pravidelnost, aby v září nebyly nepříjemně zaskočené příliš prudkou změnou. Zhruba dva až tři dny před začátkem školního roku se můžete zábavnou formou pustit do úklidu pokoje, přípravy psacího stolu nebo aktovky. Tuto činnost můžete dětem zpříjemnit zakoupením nových pomůcek nebo vybavení. Nacvičit a připomenout si můžete také cestu do školy – obzvlášť pro mladší školáky je snadné během dvou měsíců zapomenout pravidla pro přecházení přes přechod nebo třeba to, odkud jim odjíždí školní autobus.

Kontakty a seznamy

Vy sami můžete s předstihem udělat to, že si vyhledáte a uložíte aktuální kontakty na vedení školy, třídní učitele, případně jídelnu, účtárnu nebo hospodářku školy, kam vaše děti v září nastoupí. Zkontrolujte webové stránky školy – je možné, že tam již před koncem prázdnin najdete užitečné informace, jako jsou týdenní plány, rozvrhy, důležitá data nebo seznam pomůcek a sešitů. Před koncem prázdnin je v některých případech možné zjistit například i to, jaké budou v novém školním roce k dispozici kroužky.

Den předem

Na první školní den je dobré nenechávat nic náhodě. Ještě večer předem si připravte oblečení, obuv, důkladně se domluvte, kdo kdy které dítě vyzvedne, a připravte dětem také klíče, průkazku na autobus a další nezbytnosti, které se vám v průběhu letních prázdnin dost možná zatoulaly bůhvíkam.

Závěrem

Pokud vás začátek školního roku opravdu extrémně stresuje, vydechněte. Začátek školního roku není lehký pro nikoho – od dětí a rodičů či prarodičů až po učitele, vedení školy nebo třeba školní kuchařky. Pravdou také je, že začátek školního roku – byť by byl sebevíce chaotický – nakonec víceméně bez úhony přežijí všichni. Než se nadějete, dostanete se rychle do zajetých kolejí, a vy i děti budete vše hravě zvládat levou zadní.

Hodně štěstí!

Zdroj obrázků: Pexels, Unsplash