Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti Kaisera ve sporu s Bleskem

Brno – Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti herce Oldřicha Kaisera. Vedl spor se společností Czech News Center, tedy vydavatelem Blesku, kvůli nepravdivým tvrzením o jeho příbuzenském vztahu k bývalému komunistickému prezidentovi Antonínu Zápotockému. Žádal omluvu a odškodnění pět milionů korun, vysoudil však jen 100.000 korun, což pokládá za nepřiměřeně nízkou sumu.

Tvrzení o příbuzenství zaznělo v květnu 2017 ve videu ze série Potomci slavných na webu Blesk.cz. Údajný synovec Zápotockého tam uvedl, že jeho sestřenice je Kaiserovou maminkou a že hercův otec byl architektem, který pil a dostával stranické zakázky. Citace se pak objevily také v psaném článku a později v dalších médiích.

Informace o příbuznosti byly mylné, šlo zřejmě o jiného Oldřicha Kaisera. Herec proto žádal omluvu a odškodnění. V ústavní stížnosti uvedl, že soudy chybně vyhodnotily dopady medializace na jeho lidskou důstojnost a soukromý život. Pokud je přiznané odškodnění natolik nízké, v podstatě prý dává bulvárním médiím možnost parazitovat na známých osobnostech.

zdroj: ČeskéNoviny.cz