Ustavující schůze nové Sněmovny začne v pondělí 8. listopadu

Zpráva ČTK: Ustavující schůze nové Sněmovny začne v pondělí 8. listopadu ve 14:00. Návrh jejího programu čítá 17 bodů včetně složení slibu poslanců a volby předsednictva dolní komory, uvádí pozvánka na sněmovním webu.

Na stejný den svolal hospitalizovaný prezident Miloš Zeman už dřív zasedání Sněmovny, které je stálé. Označuje celkovou činnost dolní komory mezi volbami, v jejímž rámci se konají jednotlivé schůze.

Ustavující schůzi svolává bývalý předseda Sněmovny, pokud je opět zvolen. Radek Vondráček (ANO) schůzi také zahájí a až do zvolení nového předsedy dolní komory ji bude řídit.

Prezident využil pro stanovení termínu zasedání maximální možnou třicetidenní lhůtu od voleb. Kdyby zasedání nesvolal, dolní komora by se 30. den po volbách sešla sama. Jiný den pro zahájení ustavující schůze než 8. listopad proto nebyl možný.

Ustavující schůze potrvá nejméně dva dny. V pondělí poslanci složí slib, vyslechnou informaci o vzniku volební komise a zřídí mandátový a imunitní výbor. Následně bude vyhlášena lhůta pro podávání nominací mimo jiné do funkcí předsedy a místopředsedů Sněmovny. První schůze pak bude přerušena. Bude pokračovat patrně ve středu. Teprve druhý den schůze se uskuteční volba členů vedení dolní komory a zřídí se další výbory.