V Afghánistánu se znovu otevřely státní univerzity. V oddělených třídách mohou studovat i ženy

Taliban se vrátil k moci loni v polovině srpna a slíbil, že bude ctít práva žen v souladu s pravidly islámu. Žákyním základních škol dovolil ve výuce pokračovat, plán na vzdělávání starších dívek ale hnutí nepředložilo.

Představitelé vzdělávacích úřadů agentuře Reuters řekli, že studentky vysokých škol nyní mohou navštěvovat vyučování, pokud budou oddělené od mužů. Svědek citovaný agenturou Reuters ve východoafghánském městě Dželálábád viděl, jak studentky vcházejí odděleným vchodem do budovy Nangarhárské univerzity.

Vedení univerzity sdělilo, že ženy a muži budou navštěvovat oddělené třídy, jak už bylo dříve praxí v mnoha afghánských provinciích. „Máme velkou radost, že byla výuka obnovena, ale pořád se bojíme, že ji Taliban zase zastaví,“ řekla agentuře AFP studentka práv a politologie na Nangarhárské univerzitě Zarlašta Hakmálová.

Soukromé univerzity se otevřely už na podzim

Návrat žen ke studiu je jedním z požadavků západních zemí ve vyjednávání o zahraniční podpoře Afghánistánu a uvolnění zmrazených afghánských kont. Země závislá na zahraniční pomoci je nyní na pokraji humanitární a ekonomické krize.

„OSN vítá oznámení, že se 2. února začnou znovu otevírat státní univerzity pro všechny studentky a studenty. Je zásadní, aby všichni mladí lidé měli rovný přístup ke vzdělání,“ uvedla v úterý mise OSN v Afghánistánu.

Ve středu byla univerzitní výuka zahájena pouze v provinciích s teplejším klimatem, státní univerzity v chladnějších regionech, včetně Kábulu, by se měly otevřít 26. února. Soukromé vysoké školy mají povoleno fungovat již od září.

zdroj: ČT24 Zprávy