V alzheimer centru v Roztokách hoří, přes 50 lidí utrpělo zranění, dva jsou v kritickém stavu

Kolem 23. hodiny hasiči stále neměli všechna ohniska požáru pod kontrolou, zásah potrvá zřejmě až do čtvrtečního rána. Krátce před půlnocí ukončili zásah na místě záchranáři, na místě ponechali pro případ potřeby tři posádky.

Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Podařilo se jim zachránit 56 klientů, následně objekt dál prohledávali. Budovu podle mluvčí krajských hasičů Terezy Sýkora Fliegerové požár zasáhl tak, že se z ní nedalo dostat ven. Personál podle Novákové opustil objekt před příjezdem záchranářů.

S požárem bojuje 23 jednotek, což je téměř 100 hasičů, pod kontrolou ho ještě nemají, řekla kolem 21:30 Sýkora Fliegerová. „Na Vltavě máme zřízeno čerpací stanoviště, zatím stále probíhají hasební práce,“ dodala.

Podle reportéra České televize Ivana Lukáše se hasičům zatím nepodařilo požár lokalizovat, a tak nemají pod kontrolou všechna ohniska, aby nemohlo dojít k dalšímu rozšíření požáru. Budou možná zasahovat až do rána.

Starosta Roztok Jan Jakob (TOP 09) označil požár alzheimer centra za obrovskou katastrofu. Věří, že už jsou všichni klienti venku. Zplodiny byly podle něj všude. „Úmrtí naštěstí zatím nejsou hlášena. Počty zraněných se upřesňují. Nezranění pacienti byli převezeni do obdobného specializovaného centra,“ uvedla hejtmanka Pecková.

Událost byla oznámena v 19:15. Hasiči nejdříve vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných, později ho zvýšili na třetí a nakonec na čtvrtý, tedy nejvyšší. Důvodem byl vysoký počet nasazených jednotek.

Na místo přijel evakuační autobus středočeských hasičů, který převezl klienty do okolních center. Policisté uzavřeli všechny přilehlé ulice a umožňují průjezd pouze vozidlům Integrovaného záchranného systému.

Podle Novákové záchranáři vyhlásili traumaplán, který se používá u událostí s větším počtem zraněných. Po dohodě s velitelem zásahu ho ale již ukončili.

Pražští zdravotní záchranáři vyslali na pomoc kolegům ze Středočeského kraje záchranářský speciál Fenix, záchranářskou posádku a leteckou výjezdovou skupinu. „Žádný pacient nevyžadoval letecký transport,“ uvedla pražská záchranná služba na Twitteru. „Pražský Fenix odváží 12 lidí. Všichni lehce zranění,“ doplnila středočeská záchranná služba.

Roztocký Domov Alzheimer měl kapacitu 60 lůžek. Kromě domova se zvláštním režimem poskytoval také služby denního stacionáře. Provozovatelem je skupina Domov Alzheimer, která provozuje obdobná zařízení v Mostě, Přerově a Lázních Darkov na Karvinsku.